Artykuły

Wymyślona czy prawdziwa? czyli Jak to z babcią bywa

Kochani, witam Was bardzo serdecznie na stronie Z Noskiem w Książce w Nowym Roku!!! Życzę wszystkim Noskowiczkom i Noskowiczom, aby był on wypełniony całą masą szkolnych sukcesów, podwórkowych przygód, rodzinnych i przyjacielskich ciepłych uczuć oraz oczywiście fantastycznych książek!

W bibliotece jest ich tyle, że wprost nie sposób przeczytać wszystkich (ale trzeba się starać). Bardzo często sięgamy tylko po najnowsze książeczki ze ślicznymi, kolorowymi okładkami i stronami pachnącymi jeszcze farbą drukarską, i pomijamy te skromnie upchnięte w samym kącie półki. Najwyższy czas sobie o nich przypomnieć! Dlatego zacznijmy 2015 rok od lektury baaardzo starej, bo mającej już ponad pięćdziesiąt (!) lat książki, którą z pewnością wasze babcie czytały waszym rodzicom. A skoro mamy i tatusiowie już ją znają, pora, abyście i wy przeczytali historię Andiego opisaną przez Mirę Lobe w książce „Babcia na jabłoni”.

babcia-na-jabloni-okl

Mira Lobe
Babcia na jabłoni
Wydawnictwo Dwie Siostry
Warszawa, 2006

Książkę możecie wypożyczyć
Wypożyczalni Głównej (ul. Wojska Polskiego 41),
w Oddziale dla Dzieci (ul. Wojska Polskiego 41)
i w Filii nr 2 (ul Grunwaldzka 2)

Andi ma wokół siebie wiele osób – mamę i tatę, siostrę Krysię i brata Jurka, najlepszych kolegów Gerharda i Roberta a nawet chomika i jamnika o imieniu Bello… Tylko babci nie ma i ten brak okazuje się bardzo dotkliwy. No, bo sami powiedzcie – kto ma z Andim chodzić na karuzelę i robić mu na drutach czapki z pomponem? Starsze rodzeństwo nie za bardzo ma ochotę na wesołe miasteczko, a zapracowani rodzice nie mają czasu na robótki. Jedyne, co dla Andiego może zrobić mama w przerwie między karmieniem chomika a smażeniem konfitur, to pokazać mu zdjęcie babci, bardzo wesołej starszej pani w wielkim kapeluszu z piórami, staroświeckiej sukni i koronkowych pantalonach (nie wiecie, co to pantalony? Zapytajcie babci!). I teraz następuje najciekawszy moment naszej opowieści! Kiedy później tego samego dnia Andi wchodzi na swoją ulubioną jabłoń, na gałęzi obok niego pojawia się nie kto inny, ale babcia ze zdjęcia we własnej osobie! W dodatku zabiera go do wesołego miasteczka, pozwala mu prowadzić swój niezwykły, pełen dziwacznych gadżetów samochód a później w stepie obydwoje łapią na lasso dzikie mustangi. A że babcia jest wymyślona i wymyślone są też wszystkie przygody, jakie z nią przeżywa Andi - cóż, nie można mieć wszystkiego… Ale, ale! Poczekajcie! Bo oto w momencie, gdy Andi z babcią szykują się do kolejnej fantastycznej wyprawy i już mają wypłynąć w rejs, by walczyć z korsarzami, pod jabłonią pojawia się inna, jak najbardziej realna staruszka i prosi chłopca o pomoc w przeprowadzce.

babcia-na-jabloni-ss

Pani Fink, bo to ona wprowadza się do kamienicy w sąsiedztwie Andiego, zupełnie nie przypomina wymyślonej babci. Nie ma samochodu, nie jeździ na karuzeli i nie przeżywa tysięcy niesamowitych przygód, w dodatku cierpi na reumatyzm i potrzebuje pomocy w wykonywaniu wielu domowych obowiązków. Ale za to potrafi cerować skarpety i piec najpyszniejszy na świecie placek ze śliwkami. A przede wszystkim bardzo chętnie słucha opowieści Andiego o babci z jabłoni… Jak myślicie, czy mogłaby ją zastąpić? I czy Andi chciałby zamienić wymyśloną babcię na prawdziwą? A może mógłby mieć obie? Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak potoczyły się dalsze losy naszego sympatycznego bohatera i dwóch staruszek, koniecznie przeczytajcie „Babcię na jabłoni”. Gwarantuję Wam, że pomimo tego, że to dość wiekowa opowieść, wcale się nie zestarzała!

A teraz pora już na nasz comiesięczny konkurs. Oczywiście związany on będzie z babciami, ale też trochę z noworocznymi postanowieniami. Otóż niektórzy obiecują sobie, że w nowym roku nauczą się jakiegoś obcego języka. To bardzo dobre postanowienie i zachęcam, byście i wy je podjęli. A na rozgrzewkę mam dla Was zadanie. Poniżej znajdziecie słowo „babcia” w różnych obcych językach. Dopasujcie nazwę języka do wyrazów z lewej kolumny, a odpowiedzi (np. F6) wpiszcie w formularz i wyślijcie do Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Jak zawsze wśród autorów prawidłowych odpowiedzi rozlosujemy nagrody. Powodzenia!

A. grossmutter

B. grand-mère

C. abuela

D. nagymama

E. bestemor

1. język hiszpański

2. język norweski

3. język niemiecki

4. język węgierski

5. język francuski

Kochani, zanim skończymy nasze pierwsze w Nowym Roku spotkanie, przypominam, że 21 stycznia obchodzimy Dzień Babci! Świętujcie go ze swoimi babciami, jeśli nie z tymi rzeczywistymi, to chociaż z tymi ze zdjęć i z tymi wymyślonymi! Myślę, że doskonałym sposobem na uczczenie tego dnia, będzie wspólna lektura książki – na przykład „Babci na jabłoni”. A na stronie Z Noskiem w Książce spotykamy się już w lutym! Do zobaczenia!

Parę słów dla dorosłych

Książka Miry Lobe „Babcia na jabłoni” swoje pierwsze wydanie w Polsce miała w 1968 roku. Od tego czasu była wielokrotnie wznawiana, a w 2006 roku Wydawnictwo Dwie Siostry przypomniało ją w serii Mistrzowie Ilustracji. Mamy nadzieję, że doskonale znają Państwo tę książkę ze swoich dziecięcych lat, a jeśli nie, to mają Państwo okazję nadrobić teraz te zaległości. To ciepła opowieść o sile dziecięcej wyobraźni, ale też i o tym, by wymyśleni przyjaciele nie stali się ważniejsi od tych realnych. Polecamy do wspólnej lektury!

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony