Artykuły

Jakie tajemnice mają kamienice?

Kochani, witam Was gorąco w kolejnym „odcinku” naszego bibliotecznego, internetowego cyklu spotkań z książkami, które warto przeczytać!

Wiem, że czerwiec to miesiąc, w którym nagrzane powietrze już pachnie wakacjami i zachęca do aktywności ruchowej. I czasami (aż wstyd przyznać) książka przegrywa z piłką, skakanką i rakietką do badmintona... Ale mam nadzieję, że tym razem znajdziecie czas i na zabawę na podwórku i na chwilę relaksu z książką w ulubionym, wygodnym fotelu.

Tym bardziej, że oddaję w Wasze ręce naprawdę wyjątkową, wielokrotnie nagradzaną opowieść pani Liliany Bardijewskiej pod tytułem „Dom ośmiu tajemnic”.

dom-osmiu-tajemnic-okl

Liliana Bardijewska
Dom ośmiu tajemnic
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Warszawa, 2006

Książkę możecie wypożyczyć
w Oddziale dla Dzieci (ul. Wojska Polskiego 41),
Filii nr 1 (ul. Decowskiego 42),
Filii nr 3 (ul. Witosa 1e),
Filii nr 4 (ul. Krakowska 124),
Filii nr 5 (ul. Kopernika 17),
i w Filii nr 7 (ul. Rzeszowska 1).

Kamienica numer 8 przez całe lata stała sobie spokojnie na cichej Ulicy i nawet nie przypuszczała, że przeprowadzka Marcina, jego rodziców i psa Cezara do Miasteczka na zawsze zmieni jej żywot. Oczywiście, na początku niechętna była zmianom. Bo wraz z zamieszkaniem Marcina w Kamienicy zaczęły się hałasy i tupanie po korytarzach. Robiła więc wszystko, by niechcianych lokatorów odstraszyć - na przykład zatrzaskiwała im drzwi przed nosem i wyłączała prąd w najmniej odpowiednich momentach. I długo jeszcze uprzykrzałaby życie Marcinowi i kombinowała, jak skłonić go do wyprowadzki, gdyby nie pewna deszczowa środa, a właściwie dach, który właśnie tego dnia zaczął przeciekać... Musicie wiedzieć, że żaden dom nie lubi mieć przemoczonego strychu, a chłopak, który szybko odkrył szparę przy kominie i uszczelnił ją pianką izolacyjną stał się najlepszym przyjacielem Kamienicy, która odtąd nazywana była na Ulicy Domem Marcina. A w dodatku, aby jakoś odwdzięczyć się za uratowanie przed potopem, postanowiła zdradzić Marcinowi kilka swoich sekretów...

dom-osmiu-tajemnic-ss

Aż chciałoby się w tym momencie zadać pytanie: a jakie tajemnice może mieć kamienica? Oczywiście, żeby odkryć wszystkie osiem tajemnic, trzeba przeczytać książkę. Aby jednak Was do tego zachęcić, zdradzę Wam w wielkim sekrecie kilka z nich. Po pierwsze - na strychu Domu Marcina (tym samym, który został przez niego uratowany przed zalaniem) mieszka pewne zwierzątko... Nie, nie mysz, wręcz przeciwnie. To łapiący myszy, pięciometrowy wąż boa, zwany Dusigroszkiem. Wyobrażacie sobie takie sąsiedztwo?! Z kolei na parterze Kamienicy znajdują się pewne drzwi, które dom uchyla tylko przed wybranymi osobami. Nic w tym dziwnego, bowiem za nimi znajduje się pokój... z przeszłości! Jest to cukiernia sprzed stu lat, w której obsługuje przemiła panienka Ala, serwując swoim gościom pyszne migdałowe babeczki i gorącą czekoladę. A skoro już mówimy o podróżach w inny wymiar, to dodam jeszcze tylko, że w sypialni możemy natrafić na równie ciekawy okaz - obraz, którego ramy da się przekraczać. Co jest za nimi? Pokój o wielu drzwiach, które po otwarciu pokazują nam to, co może się wydarzyć w przyszłości... Moi Drodzy, mogłabym Wam jeszcze nieskończenie długo opowiadać o Krasnalach i Duchach mieszkających w Kamienicy, o sekretnych przejściach i korytarzach w piwnicy i o innych tajemnicach Domu Marcina, ale przecież nie o to chodzi, bym streszczała Wam całą książkę i odbierała przyjemność z czytania. Co to, to nie! Biegnijcie więc do biblioteki, wypożyczcie „Dom ośmiu tajemnic” i sami je odkryjcie!

Kochani, oprócz domowych sekretów opisanych w książce pani Liliany Bardijewskiej, Kamienica kryje też inne zagadki. Słowa, których dziś już rzadko się używa, dlatego większość z nich ma niejasne znaczenie. A to okazało się być doskonałym materiałem na naszą czerwcową łamigłówkę. Dopasujcie poniższe słowa do ich znaczeń, a prawidłowe odpowiedzi (np. 6-F) wpiszcie w formularz i wyślijcie do Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Jak co miesiąc na zwycięzców konkursu czekają nagrody!

1. ANTRESOLA

A. to część budynku, której podłoga położona jest poniżej poziomu chodnika, pod parterem; można powiedzieć, że to po prostu wysoka piwnica (choć czasami mieściły się tam mieszkania dla ludzi)

2. MANSARDA

B. to część kamienicy, która nie ma dostępu z ulicy, a jej okna wychodzą na podwórko; zbudowana była często z gorszych materiałów niż reszta budynku, bowiem mieściły się tam mieszkania dla uboższych ludzi - służby i robotników

3. OFICYNA

C. to miejsce w pomieszczeniu, które powstało na skutek wygospodarowania przestrzeni pod sufitem (jeśli jest to wysokie pomieszczenie, to zmieści się tam nawet osobny pokój!)

4. SUTERENA

D. to po prostu wystający ze ściany zewnętrznej budynku fragment, bardzo często z oknem

5. WYKUSZ

E. (zwana czasami facjatką), to nic innego, jak pokój na poddaszu, który charakteryzuje się tym, że ma swój osobny dach

Kochani, pora kończyć nasze czerwcowe spotkanie! Mam nadzieję, że wszyscy spotkamy się ponownie za miesiąc, na początku lipca, by porozmawiać o książkach idealnych na wakacje! Do zobaczenia!

Parę słów dla dorosłych

Książka „Dom ośmiu tajemnic” Liliany Bardijewskiej została uhonorowana wieloma prestiżowymi nagrodami w kategorii literatury dziecięcej (m. in. 2006 - Książka Roku polskiej sekcji IBBY; 2011 - wpisanie na Listę Białych Kruków). Jej ogromnym walorem jest poruszanie w konwencji powieści przygodowej dla młodszych dzieci zagadnień związanych z wartością rodziny, nauką odpowiedzialności i szacunku, poznawaniem historii miejsca zamieszkania. Historia Marcina i jego Domu napisana jest piękną, poprawną polszczyzną. Jest zalecana jako lektura dla klas czwartych, choć dobrze byłoby, gdyby dzieci sięgnęły po nią nie tylko ze względu na szkolny obowiązek.

 

 

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony