Starożytna i nowożytna Grecja

Dnia 21 lutego 2011 r. w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym odbyło się spotkanie w ramach „Podróży bliskich i dalekich”. Państwo Halina i Marian Kowalikowie oprowadzali zgromadzonych po Grecji śladami św. Pawła. Dzielili się swoimi wspomnieniami i wrażeniami z podróży, pokazywali zdjęcia z wycieczek, opatrywali je szczegółowym, bogatym w wiele ciekawostek komentarzem.

Wskazali na mapie Europy położenie Grecji na Półwyspie Bałkańskim, wymienili państwa graniczące z Grecją, zaakcentowali dostęp do czterech mórz: Egejskiego, Kreteńskiego, Jońskiego i Śródziemnego oraz posiadanie 1400 wysp, z których najważniejsze to Kreta, Rodos - największa w archipelagu Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie z Kefalinią, Korfu, Zakintos i Itaką. Omówili symbolikę herbu, flagi Grecji i najdłuższego hymnu państwowego, składającego się ze 158 zwrotek.

Trasa wycieczki, o której opowiadali państwo Kowalikowie, przebiegała przez Słowację, Węgry, Serbię, Republikę Macedonii, aż do Kavali, głównego portu Grecji Północnej, skąd św. Paweł rozpoczął swą misję w Europie. Fotografie z tego miejsca przedstawiały barwną mozaikę, usytuowaną przed współczesną cerkwią, przedstawiającą przybycie św. Pawła. Widok na port i miasto z twierdzy tureckiej można było podziwiać na prezentowanych fotografiach.

Wycieczka śladami św. Pawła zaprowadziła następnie do Filippi, gdzie apostoł głosił Ewangelię i nawrócił pierwszych pogan na wiarę chrześcijańską. Do dziś zachowały się fragmenty agory, palestry, teatru, murów miejskich. Tu znajdują się ruiny i więzienie św. Pawła oraz miejsce chrztu poganki Lidii nad rzeką Gangites. Zachowały się wielkie, publiczne latryny oraz fundamenty i mozaikowa podłoga ośmiokątnego kościoła.

Saloniki, drugie co do wielkości miasto Grecji, którego większość starej zabudowy zniszczył pożar, były kolejnym prezentowanym punktem wycieczki. Na fotografiach uczestnicy spotkania oglądali ukryty pośród bujnych palm, cyprysów i sosen kościół Panagia Chalkeon, największy w Grecji kościół św. Dymitra - Agios Demetrios, z relikwiami patrona miasta, który zginął śmiercią męczeńską, głosząc Ewangelię, Łuk Galeriusza, rotundę przekształconą w kościół św. Jerzego - Agios Georgios oraz kościół św. Zofii - Agia Sofia. Zdjęcia prezentowały ponadto najsłynniejszą budowlę Salonik - Białą Wieżę, nazywaną Krwawą, pełniła bowiem funkcję więzienia; obecnie mieści Muzeum Kultury Bizantyjskiej.

Poza obiektami architektonicznymi uczestnicy spotkania mogli podziwiać przepiękny, górzysty krajobraz Grecji, z górą Syzyfa w Starym Koryncie, z gajami oliwnymi, palmami i cyprysami, z masywem Olimpu, według starożytnych Greków mieszkaniem bogów, Doliną Tembi (Tempe) słynącej z wydrążonego w skale sanktuarium Agia Paraskewi, źródła Dafne, leczącego oczy oraz odmładzającego i przynoszącego szczęście w miłości źródła Afrodyty. Przywoływane legendy i mity wyjaśniały znaczenie omawianych miejsc i budowli, wzbudzały jeszcze większe zainteresowanie danym zagadnieniem.

Największy zachwyt uczestników spotkania wzbudziły Meteory, masyw skał z piaskowca, na szczytach, których mnisi zaczęli budować klasztory - monastyry. Zespół klasztorów górskich składał się z 24 budowli, współcześnie tylko w 6 toczy się życie monastyczne: Ajos Nikolaos (Świętego Mikołaja Odpoczywającego), Ajos Stefanos (Świętego Stefana), Ajias Triados (Świętej Trójcy), Megalo Meteoro (Wielki Meteor, Przemienienia Pańskiego), Rusanu (Świętej Barbary), Warlaam (Warłama). Monastyry są prawdziwymi muzeami sztuki bizantyjskiej, z pięknymi ikonami, starymi manuskryptami oraz jedynymi w swoim rodzaju mozaikami i freskami. Zespół klasztorny to bez wątpienia jedna z najwspanialszych atrakcji turystycznych Grecji. Widok z Meteorów zapiera dech w piersiach, a na żywo dodatkowo powoduje zawroty głowy.

Kolejnymi poznawanymi zakątkami Grecji były Termopile, miejsce bitwy Greków z Persami, słynące z gorących źródeł, Delfy z świątynią Apollina i słynną wyrocznią oraz Korynt ze znanym kanałem wodnym.

Niezwykle dużo cennych i interesujących rzeczy klubowicze dowiedzieli się o Atenach, jednej z najstarszych stolic. Na fotografiach mogli oglądać, stojący w miejscu starożytnego stadionu Stadion Olimpijski, na którym odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie w 1896 r. Wiele fotografii prezentowało Akropol, w starożytności twierdzę i centrum kultu religijnego, gdzie dziś wznoszą się ruiny Partenonu - świątyni Ateny Partenos, Erechtejonu - jońskiej świątyni poświęconej Posejdonowi i Atenie ze słynnym Gankiem Kor, świątyni Nike Apteros (Bezskrzydłej).

Państwo Kowalikowie zwrócili uwagę na starożytny Teatr Dionizosa, boga wina, tańca i śpiewu, leżący u stóp Akropolu, świątynię Hefajstosa, świątynię Zeusa Olimpijskiego, Bramę Ateny Archegetis oraz starożytne forum rzymskie z Wieżą Wiatrów.

Szczególnie ciekawy okazał się film przedstawiający zmianę warty przed Parlamentem. Strój oraz sposób poruszania się wartowników, jak stwierdzili klubowicze, nadaje tej czynności rangę atrakcji turystycznej.

Spotkanie było niezwykle interesujące. Dużo cennych informacji można było zdobyć o Grecji nowożytnej jak i starożytnej. Spotkanie było okazją do przywołania wspomnień i odkrycia na nowo zakątków tego pięknego kraju.