23 maja 2011 r. w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym, w ramach „Podróży bliskich i dalekich”, miała miejsce prezentacja „Sudeckie uzdrowiska”, przygotowana przez panią Dorotę Mróz. Autorka spotkania dzieliła się ze wszystkimi wspomnieniami sprzed dwóch lat, kiedy miała okazję pozwiedzać piękny zakątek naszego kraju, w rejonie Sudetów.
Uzdrowiska w Sudetach ze względu na bogactwo mineralne tamtejszych wód, historyczną działalność wulkanów i źródeł termalnych, górskie położenie i czyste powietrze są idealnym miejscem odpoczynku dla osób borykających się z problemami zdrowotnymi.
Cenionymi obiektami, na które zwróciła uwagę autorka spotkania były Duszniki Zdrój, kojarzone z Fryderykiem Chopinem i Międzynarodowym Festiwalem Chopinowskim. W Parku Zdrojowym można dostrzec dworek kompozytora, w którym odbywają się liczne koncerty zdrojowe oraz przedstawienia teatralne. Ponadto można zobaczyć pomnik kompozytora, odwiedzić Pijalnię Wód Mineralnych, a także Muzeum Papiernictwa, w którym można obejrzeć eksponaty związane z historią i rozwojem przemysłu papierniczego.
Pani Dorota Mróz zwróciła uwagę na schronisko pod Muflonem, położone na granicy Dusznik Zdroju i Szczytnej, na zboczu Ptasiej Góry w Górach Bystrzyckich, skąd rozciąga się piękny widok na Karkonosze i Góry Stołowe.
Zimowa sceneria Zieleńca, kurortu narciarskiego z unikatowym mikroklimatem alpejskim w Polsce również zwróciła uwagę i zachwyciła uczestników spotkania.
Na prezentowanych fotografiach można było podziwiać także wieczorną scenerię Polanicy Zdrój, jej obiekty uzdrowiskowe, Pijalnię Wód Mineralnych, Teatr Zdrojowy.
Jedną z największych i najciekawszych atrakcji Kudowej Zdroju, o której w dalszej części spotkania była mowa jest niewątpliwie Kaplica Czaszek, a także Muzeum Kultury Ludowej pełne wyposażenia i przedmiotów używanych przez naszych przodków.
Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę także na Wambierzyce, które są ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym i turystycznym. Na fotografiach mogliśmy podziwiać kościół Nawiedzenia NMP, o ciekawej, barokowej architekturze, z figurką Matki Boskiej Królowej Rodzin z XIV w.
Pani Ewa Nowak zwróciła uwagę na Skalne Miasto, leżące w okolicach czeskich miejscowości: Teplic i Adrszpachu. Przybliżyła nazwy adrszpaskich form skalnych: Kochankowie, Głowa Cukru czy Wieża Elżbiety, które nawiązują do konkretnych legend, kształtów i obrazów. Niesamowite widoki monumentalnych skał widoczne na prezentowanych fotografiach, zachwyciły miłośników podróży.
Uczestnicy spotkania dzielili się swoimi wrażeniami i wspomnieniami z wycieczek w Sudety, z pobytu w Kotlinie Kłodzkiej, Adrszpachskim Skalnym Mieście czy wspomnianych wcześniej uzdrowiskach. Polecali miejsca zachwycająco piękne i warte uwagi.
Miasta, o których traktowało spotkanie w Klubie Podróżnika otoczone są przepięknym pasmem gór, form skalnych i dolin, które spełniają oczekiwania podróżników, szukających kontaktu z naturą. Ponadto posiadają ogrom zabytków i pomników kultury, które zapewniają cenną wiedzę jak i niezapomnianą rozrywkę.
Było to ostatnie spotkanie członków Klubu Podróżnika przed wakacjami. Nie obeszło się bez wzajemnych podziękowań. W miłej atmosferze rozstaliśmy się tylko na okres wakacji.