Rzeźba ludowa Marka Więcha

14 stycznia 2015 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie odbyło się otwarcie wystawy rzeźby Marka Więcha, artysty z Miejsca Piastowego.

Marek Więch urodził się w 1957 r. w Domaradzu. Jest absolwentem Szkoły Chorążych Pożarnictwa w Poznaniu. Rzeźbą zajmuje się od 1980 r. Swoją pasję odziedziczył po dziadku Mikołaju, uczestniku wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., i ojcu, którego rzeźby można zobaczyć w kilkunastu muzeach w Polsce, a także poza granicami kraju: w USA, Kanadzie, Francji.

Marek Więch rzeźbi w drewnie, m.in. lipowym, topolowym i brzozowym. W kręgu jego zainteresowań znajduje się kultura Małopolski, Pogórza Karpackiego i Łemków. Jego prace nawiązują do historii, tradycji religijnej i obrzędowej południowej Polski, jak również do motywów współczesnych. Jego rzeźby znajdują się w Muzeum Regionalnym w Jaśle oraz w Muzeum im. Adama Fastnachta w Brzozowie. Ponad 20 prac przekazał nieodpłatnie do Zagrody Etnograficznej w Rogach. Jest też zdobywcą kilku wyróżnień w konkursach amatorskich twórców ludowych, m.in. w Przeglądzie Artystów Ludowych Wojewódzkiego Domu Kultury w Krośnie.

Marek Więch ma wiele pasji. Przede wszystkim rzeźbi. Interesuje się też malarstwem i literaturą. W przeszłości pisał wiersze, a w jego pracowni powstawały nie tylko rzeźby, ale i obrazy olejne.

Jest też honorowym dawcą krwi, oddał już ponad 50 litrów krwi. Obecnie należy do Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Rafinerii Nafty Jedlicze S.A.

Na wystawie w Krośnieńskiej Bibliotece artysta prezentuje ponad 50 rzeźb oraz dwa obrazy olejne, które powstały w latach 80.: jeden - podejmuje tematykę solidarnościową, drugi - nawiązuje do pejzażu holenderskiego.

O twórczości ludowej Marka Więcha w szkicu „Świątki według własnego pomysłu. Rzeźby Marka Więcha” Stanisław Wójtowicz pisze m.in.:

Różnorodność tematyki prac Marka Więcha - świątki, postacie wojów, przedstawiciele dawno już zapomnianych zawodów, kapliczki - świadczy o intensywności poszukiwań twórczych. W przedstawionych postaciach odnajdujemy cechy tradycyjnej rzeźby ludowej: zwartość, statyczność, nienaturalistyczne proporcje, słabe rozczłonkowanie bryły i redukowanie szczegółów. Tradycyjne jest także frontalne ujęcie figur, które - umieszczone w kapliczkach - mogły być oglądane tylko z jednej strony. Typowa dla rzeźby ludowej jest również polichromia utrzymana w wąskiej gamie kolorów.

Wśród tych tradycyjnych powiązań - zaskoczenie. Figura jednej z Madonn różni się od pozostałych. Odchylona od Dzieciątka, jakby zdziwiona radością swego macierzyństwa i niespodziewanym odkryciem, że można Bogiem przyjść na świat, ale umiera się - człowiekiem.

W wernisażu w Krośnieńskiej Bibliotece uczestniczyli: Anna Dubiel, Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystki Rady Miasta Krosna, Piotr Grudysz, Przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta Krosna, Zbigniew Gleń, Dyrektor Liceum Plastycznego w Krośnie. Obecni byli też artyści, miłośnicy sztuki i przedstawiciele mediów: Anna Bazan, Izabela Półchłopek, Urszula Janowska, Jan Stachyrak, Jan Belcik, Zdzisław Gil, Zbigniew Więcek. W otwarciu wystawy udział wzięła też młodzież z Gimnazjum nr 4 w Krośnie.

Wystawa rzeźby Marka Więcha czynna będzie w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej do 7 lutego br.

youtube-logoZobacz relację wideo (3:41)

Poprawiono: piątek, 16, styczeń 2015 12:55

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony