„Jan Zych i jego związki z Krośnieńskiem” - wykład Tadeusza Gajewskiego

17 czerwca 2015 r. w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie odbył się wykład Tadeusza Gajewskiego „Jan Zych i jego związki z Krośnieńskiem”. Spotkanie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie.

Tadeusz Gajewski od wielu lat interesuje się życiem i twórczością Jana Zycha. Jest autorem artykułów poświęconych poecie. Z jego inicjatywy w grudniu 2014 roku na skwerku pomiędzy ulicami Wojska Polskiego a Powstańców Warszawskich w Krośnie została odsłonięta tablica upamiętniająca postać Jana Zycha.

Spotkanie w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej rozpoczęła Marlena Niemiec, uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie, która zaprezentowała wiersz Jana Zycha „Joanna” oraz fragment prozy poetyckiej „Pokój”. Marlena Niemiec jest laureatką I Konkursu recytatorskiego poezji Jana Zycha, który odbył się 27 maja br. w Korczynie. Konkurs zorganizowany został przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie, wspólnie z władzami Gminy Korczyna, Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz Gminną Biblioteką Publiczną w Korczynie.

Podczas wykładu Tadeusz Gajewski przedstawił sylwetkę Jana Zycha.

Jan Zych - poeta urodzony w 1931 roku w Korczynie. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Korczynie, uczęszczał do gimnazjum i liceum w Krośnie. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Był wieloletnim redaktorem działu poezji Wydawnictwa Literackiego. Często wyjeżdżał za granicę, znał wiele języków. Był wybitnym tłumaczem poezji i prozy z języków: rosyjskiego, ukraińskiego, francuskiego, angielskiego, serbsko-chorwackiego, słowackiego, czeskiego, macedońskiego, bułgarskiego i hiszpańskiego. Tłumaczył również polską poezję na język hiszpański (Czesława Miłosza, Wisławę Szymborską, Zbigniewa Herberta). Dwukrotnie był stypendystą UNAM w Meksyku, gdzie poznał swoją przyszłą żonę - Celię Hernandez Esteves. W 1977 roku, wraz z rodziną, wyjechał na stałe do Meksyku, gdzie zmarł w 1995 roku.

Pierwszy tom poetycki Jana Zycha zatytułowany „Zielone skrzypce” ukazał się w 1955 roku. Później wydane zostały zbiory: „Wędrująca granica” (l961), „Układ serdeczny” (1965), „Pochwała kolibra” (1972), „Wybór wierszy” (1975), „Blizny po świetle” (1978).

Tadeusz Gajewski mówił też o związkach Jana Zycha z ziemią krośnieńską. Czytał fragmenty wierszy, w których pojawiają się motywy krośnieńskie (m. in. „Kiedy przyjeżdżam”, „Krosno”). Zaprezentował także swój własny wiersz inspirowany poezją Jana Zycha.

Uczestnicy spotkania mogli też wysłuchać tekstów Jana Zycha w wykonaniu Marka Grechuty („Kantata, „Gdziekolwiek”). Prawdziwą niespodzianką było nagranie przygotowane przez Tadeusza Gajewskiego, na którym Jan Zych recytuje swoje wiersze. Nagranie udostępniła Bożena Gruszka z Tarnowa, organizatorka ciekawych spotkań poświęconych Janowi Zychowi.

Poprawiono: czwartek, 18, czerwiec 2015 16:21

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2024
P W Ś C P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony