Artykuły

W szóstym dniu…

20 stycznia 2015 r. w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym odbyło się pierwsze w nowym roku spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym dyskutowaliśmy o książce Agnieszki Lingas-Łoniewskiej „Szósty”.

„W szóstym dniu Bóg stworzył człowieka - mężczyznę i kobietę. W szóstym dniu… odbiorę Ci życie, bo ja jestem twoim bogiem…” - to motto seryjnego zabójcy zielonookich blondynek, który mści się za traumę z dzieciństwa. Kłopotliwe dochodzenie, brak śladów, brak wyraźnych motywów, najważniejsza poszlaka to wygląd i sposób morderstwa, czyżby fanatyzm? Wiadomo tylko, że od chwili zgłoszenia zaginięcia stróże prawa mają zaledwie sześć dni na odnalezienie poszukiwanych, albowiem właśnie szóstego dnia zostaje odebrane im życie. Czy można zatrzymać szaleństwo człowieka, który uważa się za Boga?

Inspektor Marcin Langner, dowódca Śląskiej Grupy Śledczej oraz policyjna psycholog i profilerka, Alicja Szymczak, współdziałający w śledztwie przeciwko mordercy, mają przed sobą trudne zadanie. Oboje żyją tylko pracą, która jest dla nich pasją. Powoli jednak stają się sobie coraz bliżsi, a przeszłość, mimo iż żadne z nich nie zdaje sobie z tego sprawy, łączy ich na zawsze. Niestety, policjanta i zabójcę także łączy bolesne wspomnienie z przeszłości.

Autorka dokonuje w książce zadziwiającej rzeczy, łączy kryminał z wciągającym romansem, w trzymającą w napięciu akcję wkomponowuje subtelny opis uczuć. Przez połączenie, mogłoby się wydawać niepasujących do siebie rzeczy, tworzy niesamowitą historię, od której nie sposób się oderwać.

Według opinii Klubowiczów postacie są zbyt przejaskrawione w opisie, wszyscy są niesamowicie piękni, wysportowani, finezyjni, zbyt cukierkowi jak na realne życie. Niestety, część tych pięknych zewnętrznie ludzi ma straszne i bardzo brzydkie wnętrze. Autorka, według naszej opinii, za bardzo rozpędziła się w ckliwości opisów. Niestety, również zakończenie książki nie znalazło wśród nas zwolenników, jest niepotrzebne, a metafizyczny wątek stworzony został na siłę.

Książka jest jak najbardziej godna polecenia, porusza trudne tematy, przedstawia bardzo potrzebne i sprzyjające dyskusji wątki. Udowadnia, jak wielki wpływ na zachowanie człowieka ma wychowanie, wydawało by się, że trauma z przeżyta w dzieciństwie spowoduje ucieczkę od złych, niemoralnych zachowań, a jak się okazuje - jest dokładnie na odwrót. Przerażająca jest dwulicowość niektórych ludzi, którzy powinni chronić innych, zamiast tego stają się ich oprawcami, a dodatkowo nigdy nie ponoszą zasłużonej kary.

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 17 lutego 2015 r. Przedmiotem naszych rozmów będzie książka „Okruchy codzienności” Elizabeth Strout.

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2024
P W Ś C P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony