Informujemy, że od 1 września obowiązuje nowy Regulamin korzystania ze zbiorów i usług Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Regulamin wprowadza również nowy cennik opłat za usługi oraz zmienia wysokość kar i sposób ich naliczania za nieterminowe zwroty udostępnianych zbiorów.

Szczegóły w Regulaminie... więcej


facebook-logo twitter-logo youtube-social-logo instagram-logo

Konferencja w Sławsku na Ukrainie

W dniach 18-21 lutego 2015 r . uczestniczyłam w V naukowo-praktycznej konferencji bibliotekarzy ukraińskich ph „Nowoczesna edukacja bibliotekarzy: nowe wyzwania”, która obyła się, jak cztery poprzednie, w Sławsku w Karpatach. Organizatorem było Ukraińskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy (UBA).

Konferencja zgromadziła przedstawicieli uniwersytetów i wyższych uczelni, które prowadzą kształcenie i doskonalenie kadry bibliotekarskiej oraz grono bibliotekarzy praktyków pracujących w bibliotekach publicznych Ukrainy.

Uczestników powitała prof. Irina Szewczenko - prezydent UBA.

W części plenarnej referaty oraz dyskusja dotyczyły systemu kształcenia bibliotekarzy ukraińskich w kontekście integracji europejskiej. Referaty wygłosili m.in. profesorowie Państwowej Akademii Kultury z Charkowa: Alla Soljanik - starszy pracownik naukowy Biblioteki Narodowej, Elena Voskoboynikov-Huzyeva - trener i koordynator Mikołajewskiego Regionalnego Trening-Centrum, Natalia Moiseewa, Svetłana Barabasz - sekretarz naukowy politechniki kijowskiej.

W tej części konferencji przedstawiłam referat nt. systemu kształcenia bibliotekarzy w Polsce.

W dyskusji porównywano systemy kształcenia na Ukrainie i w Polsce w kontekście rozwoju kompetencji kadry, nieustannego doskonalenia i kształcenia oraz w kontekście zmian, które zachodzą w zmieniającym się świecie.

Po części plenarnej rozpoczęły się warsztaty:

  1. Aktualizacja programów szkolenia centrów treningowych Ukrainy.
  2. Edukacyjne webinaria.
  3. Działania szkoleniowe dotyczące problemu: Nowoczesna biblioteka: nowe wyzwania i zagrożenia.
    W tej części konferencji prof. Bronisława Woźniczka-Paruzel z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaprezentowała referat pt. Biblioterapia w czasie działań wojennych - nowe wyzwania dla bibliotek publicznych.
  4. Zajęcia edukacyjne dla bibliotekarzy typu e-nauczanie.
  5. Zarządzanie czasem.

Po zajęciach, trwających często do późnych godzin nocnych, a nawet porannych, każda grupa warsztatowa na drugi dzień prezentowała wszystkim uczestnikom konferencji sprawozdanie z prac oraz konkretne wnioski.

Okrągły stół w ostatni wieczór spotkania polegał na ustaleniu standardów oraz opracowaniu postulatów, kierowanych do Ministerstwa Kultury Ukrainy.

Warto też wspomnieć dodatkowe imprezy: wieczory animacji, warsztaty poza salą obrad na wyciągu narciarskim, konkursy na najciekawsze zdjęcie z wydarzeń w bibliotece, prezenty niespodzianki.

Największe wrażenie wywarła na mnie postawa bibliotekarzy: niezwykły entuzjazm w przeobrażaniu bibliotek w swoiste centra informacji i kultury, gotowość do szkolenia, formy i metody w działalności bibliotek dostosowane do potrzeb społeczności lokalnej, nowoczesne programy kształcenia adeptów bibliotekarstwa oraz poczucie wspólnoty zawodowej bez względu na funkcjonowanie bibliotek różnych sieci.

Zaproszenie pod moim adresem wysłano ze względu na zapoczątkowanie wiele lat temu współpracy bibliotek publicznych w Euroregionie Karpackim oraz za wieloletni kontakt z Obwodową Lwowską Biblioteką dla Dzieci (wspólnie realizowane projekty) oraz za „zbliżenie ukraińsko-polskie” na płaszczyźnie promocji czytelnictwa i dostępu do informacji naukowej.

Konferencja odbywała się w czasie obchodów rocznicy wydarzeń na Majdanie. Uczestnicy konferencji minutą ciszy uczcili pamięć poległych za wolność Ukrainy i obejrzeli film „Rola książki w stanie wojny i zagrożenia”. Trudno było powstrzymać łzy.

Sławsko to miejscowość położona ok. 140 km na południowy zachód od Lwowa w Bieszczadach Wschodnich w rejonie skolskim na wysokości 593 m n.p.m. Tutaj jest punkt wyjścia na Trościan (1235 m n.p.m.), Zielony Wierch (1245 m n.p.m.) i Wysoki Wierch (1245 m n.p.m.) oraz znakomite stoki z wyciągami dla narciarzy. Przed wojną Sławsko nazywane było Zakopanem Bieszczadów Wschodnich.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony