Informujemy, że od 1 września obowiązuje nowy Regulamin korzystania ze zbiorów i usług Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Regulamin wprowadza również nowy cennik opłat za usługi oraz zmienia wysokość kar i sposób ich naliczania za nieterminowe zwroty udostępnianych zbiorów.

Szczegóły w Regulaminie... więcej


facebook-logo twitter-logo youtube-social-logo instagram-logo

Święto poezji w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej. II Turniej Jednego Wiersza

20 marca - w przededniu Światowego Dnia Poezji - w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej odbył się II Krośnieński Turniej Jednego Wiersza z udziałem uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Krosna i powiatu krośnieńskiego.

Na konkurs wpłynęło 71 wierszy z 18 szkół. Do finału jury zakwalifikowało po 16 wierszy w każdej grupie wiekowej i te utwory zostały zaprezentowane przez autorów podczas uroczystości finałowej.

Gości powitała Dyrektor KBP Teresa Leśniak, a konkursowe zmagania poprzedziła prezentacja twórczości Mariusza Kalandyka - poety, krytyka i nauczyciela.

Dr Mariusz Kalandyk pisać zaczął jeszcze w szkole średniej, a zadebiutował w 1997 roku tomikiem „Powrót Atanaryka”, za który otrzymał Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy poetycki debiut roku oraz Literacką Nagrodę Miasta Rzeszowa. Wydał również tomik „Timbuktu - fuga” (2001), nominowany do Paszportu Polityki, zbiór „Karczma Rzym” (2006) i „Cmentarz gołębi” (2009). W przygotowaniu tom „Szrama. Deuteronimy”. Pisuje także recenzje i prozę. Pracuje jako nauczyciel konsultant w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie. Jest także autorem pracy „Antropologia świata śródziemnomorskiego. Poezja Jarosława Marka Rymkiewicza”. Młodzież wysłuchała wybranych wierszy poety, ale także jego opinii na temat twórczości poetyckiej. Wiersz jest pewną artystyczną wizją (...) Wybitny poeta to ten, który odkryje wąską przestrzeń w tradycji już obrobionej i stworzy swój własny świat (...) Poezja jest po to, żeby chronić nas przed banalnością i bylejakością - mówił M. Kalandyk do uczestników konkursu.

Wiersze i sposób ich prezentacji przez młodych poetów oceniało jury w składzie: Mariusz Kalandyk (przewodniczący jury), Anna Pelc - polonistka, wykładowca w Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury oraz Małgorzata Jasiewicz - polonistka, pracownik Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

W grupie gimnazjów przyznano: I nagrodę Zofii Przyprawie z Gimnazjum Dwujęzycznego w Krośnie za wiersz „Nieromantyczność”, II nagrodę Marii Radkowskiej z Gimnazjum Dwujęzycznego w Krośnie za wiersz „Dlaczego flaki z olejem są nudne?”, natomiast III nagrodę Patrykowi Baranowi z Gimnazjum w Jedliczu za utwór „Krew”.

Jury przyznało dwa wyróżnienia: Karolinie Juszczęć z Gimnazjum w Odrzykoniu za wiersz „Normalnie i wspak” oraz Katarzynie Płazie z Gimnazjum w Odrzykoniu za utwór „Prawda o mnie”.

Natomiast w kategorii uczniowie szkół ponadgimnazjalnych: I nagrodę otrzymała Patrycja Jakubik z II Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie za wiersz „Widzisz? Poszarzało”, II nagrodę Agata Książek z ZSP nr 5 w Krośnie za wiersz „Nadziejo przybądź!”, natomiast III - Marlena Niemiec z ZSP nr 5 w Krośnie za wiersz „prośba”.

W tej grupie wiekowej wyróżnienia otrzymały: Kinga Anna Byś z I LO w Krośnie za utwór „Donieckie róże” oraz Elżbieta Mezglewska z Liceum Ogólnokształcącego w Rymanowie za wiersz „Święty Franciszek El Greca”.

Mariusz Kalandyk podkreślił, że wybranie laureatów było bardzo trudne. Mieliśmy do czynienia z wierszami dobrze napisanymi - mówił. Zwrócił również uwagę na istotę języka w tworzeniu wierszy: Mówiąc o pisaniu wierszy, mówimy o świadomości językowej.

Dodatkową nagrodą dla wszystkich uczestników turnieju był koncert Moniki Parczyńskiej - wokalistki, autorki tekstów i muzyki, absolwentki Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Lublinie. Ukończyła również polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie kontynuuje studia doktoranckie. Poezją śpiewaną zajmuje się od 2008 roku, własne teksty zaczęła pisać rok później. Od tego czasu aktywnie uczestniczy w festiwalach piosenki artystycznej, gra koncerty i autorskie recitale. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień na festiwalach piosenki (www.monikaparczynska.pl).

Artystka zaprezentowała głównie własne utwory, ale w jej repertuarze znalazł się również wiersz Czesława Miłosza „Jasności promieniste”.

II Krośnieński Turniej Jednego Wiersza był okazją do podkreślenia obchodów ustanowionego przez UNESCO w 1999 roku Światowego Dnia Poezji, którego główną ideą jest popularyzacja pisania, czytania i publikowania poezji. Konkurs został zorganizowany przez krośnieński oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Krośnieńską Bibliotekę Publiczną w ramach projektu „Sposób na czytanie” przy wsparciu finansowym Miasta Krosna.

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2024
P W Ś C P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony