Informujemy, że od 1 września obowiązuje nowy Regulamin korzystania ze zbiorów i usług Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Regulamin wprowadza również nowy cennik opłat za usługi oraz zmienia wysokość kar i sposób ich naliczania za nieterminowe zwroty udostępnianych zbiorów.

Szczegóły w Regulaminie... więcej


facebook-logo twitter-logo youtube-social-logo instagram-logo

Śladem legend po Krakowie

O tym, że Kraków, to jedno z najbardziej znanych i lubianych przez dzieci polskich miast, można się było przekonać podczas multimedialnej lekcji bibliotecznej zorganizowanej 19 marca 2015 r. w Filii nr 4 KBP. Wzięli w niej udział uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej nr 10 w Krośnie.

Dawną stolicę Polski dzieci zwiedzały z książkami w ręku, poznając historię i tradycje miasta poprzez legendy, opowiadania, a także wiersze. Książkom towarzyszyła prezentacja multimedialna, utwory muzyczne oraz zgromadzone rekwizyty, nierozerwalnie związane z Krakowem.

Dzieci przywitane zostały piosenką „Płynie Wisła, płynie”, a ich zadaniem było wskazać na mapie Polski Kraków, a następnie w kilku zdaniach opisać herb miasta. Zwiedzanie rozpoczęły od krakowskiego Rynku mając ze sobą niepowtarzalny przewodnik duetu poetycko-ilustratorskiego Michała Rusinka i Iwony Całej pt. „Krakowski rynek dla chłopców i dziewczynek”. Głośno czytane wiersze o Sukiennicach, obwarzankach, kwiaciarkach i oczywiście stałych bywalcach krakowskiego Rynku - gołębiach, w pełni oddały niepowtarzalny nastrój tego miejsca, a kolorowe slajdy ze zdjęciami były namiastką spaceru po nim. W dalszej części zaproszone zostały do wysłuchania legendy pt. „Krakowianka o modrych oczkach”, następnie poznały charakterystyczne elementy krakowskiego stroju ludowego oraz odtańczyły z przytupem krakowiaka. Taniec przewidziany był dla odważnych, a podczas lekcji okazało się, że nieliczni uczniowie zostali na swoich miejscach. Tak rozbawieni chętnie spotkali się z lajkonikiem, choć jak pisze Michał Rusinek „kto spotyka lajkonika drży ze strachu jak osika...”. Drugoklasiści nie byli jednak tchórzliwi, może dlatego, że lajkonik był piękną pamiątką przywiezioną z Krakowa, a nie tym spotkanym na żywo, z buławą w ręku. Krakowski Rynek to także kościół Mariacki i hejnał z jego wieży. Dlatego na pytanie z jaką krakowską legendą wiąże się leżąca wśród rekwizytów trąbka, dzieci nie miały wątpliwości i odpowiedziały, że chodzi o „Przerwany hejnał”. Znały tę legendę bardzo dobrze i chętnie ją opowiedziały. Ponieważ ostatnio w mediach pojawiła się informacja, że w Krakowie odbędzie się konkurs na hejnalistę, w bibliotece przeprowadzony został casting na to stanowisko. W konkursie wystąpiło czerech uczestników (choć chętnych było więcej), którzy „odegrali” Hejnał Mariacki. Z tym, jak się później okazało, niełatwym zadaniem najlepiej poradziła sobie Julka, którą klasa jednogłośnie okrzyknęła zwyciężczynią konkursu. Wystąpieniom dzieci towarzyszyło nagranie hejnału. Opowiadając o Krakowie, o legendach z nim związanych, nie sposób pominąć tej najbardziej dzieciom znanej „O smoku wawelskim”. Legenda z kolei stała się pretekstem, by wirtualnie zwiedzić Wawel i posłuchać dzwonu Zygmunta.

Na zakończenie lekcji uczniowie wykonali ćwiczenia, które utwierdziły wszystkich w przekonaniu, że Kraków nie ma przed nimi tajemnic, a legendy z nim związane znają znakomicie. Miejmy także nadzieję, że wizyta w bibliotece i lekcja o Krakowie zachęciła ich do sięgnięcia po bogatą literaturę dziecięca na ten właśnie temat. Tym, którzy poznali Kraków tylko dzięki książkom, zdjęciom i opowieściom życzymy, by mogli poznać te miejsca, o których była mowa podczas lekcji, już w najbliższym czasie na żywo, odwiedzając Kraków.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony