Artykuły

W kolorach jesieni

Piękna i słoneczna pogoda zachęca do spacerów. Korzystając z tej okazji grupa dzieci 6-letnich z Miejskiego Przedszkola nr 8 wybrała się na wycieczkę i odwiedziła naszą bibliotekę.

Szumiał las, śpiewał las, gubił złote liście... tak rozpoczęliśmy dzisiejsze spotkanie, które poświeciliśmy czytaniu wierszy o tematyce jesiennej. Słuchając polskich poetów - J. Czechowicza, H. Bechlerowej, Wł. Broniewskiego, A. Mickiewicza, T. Michałowskiej - pragnęliśmy uczcić Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który przypada 29 września.

Przeczytane utwory zachęciły dzieci do namalowania jesiennych krajobrazów. Wesołe, pełne ciepłych kolorów prace rozweseliły pomieszczenia biblioteki. Nasza mała galeria przyciąga czytelników i zaprasza do obejrzenia dziecięcych prac.

Opowieści spod choinki

Gdy w domu stoi choinka - to znak, że czas na dobrą wzruszającą opowieść. W Świetlicy Socjoterapeutycznej w Ogródku Jordanowskim dzieci uczestniczące w zajęciach poświątecznych mają swoją choinkę, która tworzy wspaniały nastrój, dlatego też bibliotekarki z Oddziału dla Dzieci wybrały do przeczytania piękną powieść Holly Webb „Czaruś mały uciekinier”.

Autorka przedstawia w swoich książkach historie różnych zwierząt i dzieci, które za owe zwierzęta czują się odpowiedzialne. Nie inaczej jest tym razem, bowiem bohaterem historii jest piesek - czekoladowy labrador o imieniu Czaruś, mały, sympatyczny psotnik. Jego właściciel to Pan Nowak, schorowany starszy mężczyzna. Mieszkają niedaleko domu rodzeństwa: Zosi, Tomka i Michała. Gdy starszy pan zachorował, trójka dzieci przejmuje opiekę nad Czarusiem. Dbają o niego, spacerują z nim, uczą go posłuszeństwa, a przede wszystkim kochają go, a przecież trzeba będzie się z nim rozstać.

Dzieci z wielkim zaciekawieniem słuchały tej wzruszającej opowieści, nawet te które już same ją przeczytały. Kolejne spotkanie z książką już w styczniu.

Dyskusyjny Klub Książki w Krośnie doceniony

7 grudnia 2012 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie odbyło się spotkanie podsumowujące działalność Dyskusyjnych Klubów Książki w 2012 roku na terenie Podkarpacia, które prowadziła Małgorzata Augustyn, moderatorka wojewódzka DKK. Uczestników spotkania powitała Pani Barbara Chmura, dyrektor Biblioteki, dziękując wszystkim za zaangażowanie w działalność DKK i propagowanie idei czytelnictwa w województwie.

Za działalność klubową nagrodzono trzy DKK: w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej w Krośnie, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli i Bibliotece Publicznej w Jodłowej. Moderatorzy wymienionych klubów odebrali aparaty fotograficzne Nikon Coolpix S3300 oraz gratulacje od Pani dyrektor.

Projekt Instytutu Książki, którego celem jest kreowanie mody na czytanie oraz aktywizacja środowisk lokalnych skupionych wokół bibliotek, cały czas pozyskuje nowych członków. Obecnie w bibliotekach publicznych Podkarpacia funkcjonują 72 Dyskusyjne Kluby Książki: 42 dla dorosłych czytelników, 20 dla młodzieży i 10 dla dzieci. Dyskusje o książkach nie muszą być nudne i kojarzone z obowiązkiem szkolnym. Klubowiczem może zostać każdy, kto ma na to ochotę, kto chce wyrazić swoje zdanie na temat konkretnej, omawianej na spotkaniu książki, lub tylko wysłuchać opinii innych. Dyskusyjne Kluby Książki stanowią doskonały sposób na poznanie nowych ludzi, pozwalają także rozwijać pasję czytania książek.

Uczestnicy spotkania mieli także okazję wysłuchać wykładu dra Jana Balbierza, wykładowcy Instytutu Germanistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, na temat literatury skandynawskiej w XXI wieku. Podczas wykładu dr Jan Balbierz zaprezentował pięć głównych tematów we współczesnej literaturze skandynawskiej: kryminalny, społecznie zaangażowany, realizm magiczny, historyczny, dla dzieci i młodzieży. Ich wspólną cechą jest postmodernistyczne łączenie elementów literatury wysokiej z popularną, a czynnik ten krytycy wskazują jako wyjaśnienie popularności skandynawskich kryminałów na całym świecie.

Następnie Pani Małgorzata Augustyn, koordynator wojewódzki DKK przedstawiła informacje o działalności w roku 2012.

Dyskusyjny Klub Książki w Krośnie działa przy wsparciu finansowym i merytorycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej od 2007 roku. Spotkania odbywają się w każdy trzeci wtorek miesiąca, z wyłączeniem lipca i sierpnia. Omawiany jest jeden, wcześniej wybrany tytuł stanowiący początek rozmowy. Dzieląc się swoimi spostrzeżeniami na temat lektury dyskutujemy o literaturze, ale nie tylko o niej. Niektóre problemy stają się również pretekstem do rozmowy o życiu, o nas, o tym co zrobilibyśmy na miejscu bohatera lub bohaterki. Chętnych do rozmowy i wyrażania swoich opinii o przeczytanej lekturze jest wielu, z roku na rok przybywa sympatyków książkowych dyskusji, obecnie do Klubu należy 17 osób. W ramach działalności krośnieńskiego Dyskusyjnego Klubu Książki organizowane są także spotkania autorskie. Spotkania z Izabelą Sową, Grażyną Bąkiewicz, Ewą Kopsik, czy Anną Janko zgromadziły nie tylko członków DKK. Znajomość twórczości autora i późniejsze spotkanie z nim pozwala skonfrontować naszą opinię i wyobrażenie o postaci z wizją pisarza.

Krośnieński dyskusyjny Klub Książki został doceniony za działalność szczególnie w 2012 roku, ale także za zaangażowanie całościowe od początku swojego istnienia. Odebranie nagrody było miłym akcentem na koniec roku i równie miłą zachętą do większej aktywności w następnych latach.

Święta tuż, tuż

20 grudnia 2012 r. odbyło się kolejne spotkanie z dziećmi z Przedszkola przy Zgromadzeniu Sióstr św. Józefa w Krośnie w ramach cyklu „W Stacyjkowie”.

Po obejrzeniu bajki dzieci chętnie opowiedziały, jak najbardziej chciałyby spędzić Święta Bożego Narodzenia i na jakie prezenty od Świętego Mikołaja czekają.

Podczas zajęć plastycznych maluszki wykleiły świąteczne choinki z elementów origami, pokolorowały je według własnego pomysłu dorysowując bombki, gwiazdki i prezenty.

„Piątki z książką” w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym

Od września 2012 r. Filia nr 6 - Centrum Multimedialne kontynuuje współpracę z Ośrodkiem Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Krośnie. W każdy piątek w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom bibliotekarka z Filii nr 6 czyta wychowankom OREW-u bajki, baśnie i lektury szkolne. W zajęciach uczestniczą dzieci niepełnosprawne ruchowo i intelektualnie w różnym wieku.

W tym roku szkolnym odbyło się 12 spotkań, w czasie których czytano takie pozycje książkowe jak: „Pchła Szachrajka”, „Tom & Jerry”, „Dziennik cwaniaczka”, „Doktor Dolittle”. W trakcie spotkań prezentowane są również adekwatne do czytanego fragmentu obrazki. Po tej części zajęć wyświetlane są bajki na DVD, czy też fragmenty filmów, zawsze tematycznie związane z czytanym tekstem.

Na jednym ze spotkań zagościł Czerwony Kapturek, którego historię dzieci doskonale znają i rozumieją. Po przeczytaniu bajki bez problemu opowiedziały najważniejsze wydarzenia i pomogły przygotować Kapturkowi koszyk dla babci.

Spotkanie mikołajkowe i przedświąteczne minęło z kolei na czytaniu bajek z książki „Wesołych Świąt” Walta Disneya oraz na oglądaniu fragmentów filmu familijnego „Świąteczne psiaki”. Wiele radości sprawiło wychowankom OREW-u przygotowywanie „bibliotecznej choinki”. Największy zaś entuzjazm wzbudził drobny upominek przygotowany przez pracowników Filii nr 6.

Na zakończenie tegorocznego cyklu spotkań podopieczni wraz z opiekunami przekazali prowadzącej zajęcia życzenia świąteczne i noworoczne oraz wręczyli własnoręcznie zrobiony stroik. Wychowankowie wraz z opiekunami przekazali także ozdoby choinkowe wykonane w ramach zajęć terapeutycznych dla czytelników Centrum Multimedialnego.

Głośne czytanie i projekcja bajek, czy fragmentów filmów cieszą się dużym zainteresowaniem. W każdym piątkowym spotkaniu uczestniczy około 20 osób.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony