Artykuły

Dyskusyjny Klub Książki „Wtajemniczeni” rozpoczął działaność 26 marca 2013 r.

W spotkaniach biorą udział uczniowie szkół podstawowych, którzy dyskutują o przeczytanych książkach, wymieniają uwagi i spostrzeżenia, poznają nowych autorów, recenzują omawiane utwory.

Spotkania odbywają się raz w miesiącu o godz. 16:00 w Filii nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Krakowskiej 124.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

„Zuzanka z pistacjowego domu”

26 października 2018 roku klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni” spotkali się w Filii nr 4 KBP. Tym razem omawiali książkę B. Gawryluk „Zuzanka z pistacjowego domu”.

Autorka w swojej książce pokazuje codzienność dorastającego dziecka i jego najbliższych. Zuzanka, tytułowa bohaterka, mieszka z mamą w pistacjowym domu. Mama Zuzanki dużo pracuje i każe do siebie mówić po imieniu - to taka współczesna mama. Tata dziewczynki założył nową rodzinę. Zuzia ma swoją opiekunkę Agnieszkę, młodą studentkę, którą bardzo lubi. W otoczeniu Zuzi ciągle spotykamy niepełne rodziny jej koleżanek. Zagonieni, nie mający na nic czasu rodzice - to niestety obraz współczesnej polskiej rodziny, która radzi sobie jak może z różnymi trudnymi sytuacjami, jakie przed nią stawia życie. W książce pojawia się również temat adopcji wietnamskiego chłopca przez polską rodzinę i problem z akceptacją tego przez lokalne środowisko.

Przykłady omówione przez autorkę są znane niektórym klubowiczom z autopsji. Według nich współczesny model rodziny się zmienił. Niektórym brakuje na co dzień babci czy dziadka, którzy mieszkają bardzo daleko za granicą i widują swoje wnuki sporadycznie. Znają przykłady rodzin patchworkowych. Wszyscy doszli do wniosku, że książki opowiadające o życiu współczesnych dzieci są chyba najciekawsze, bo mówią o nich samych. „Zuzankę z pistacjowego domu” polecają każdemu czytelnikowi. Na zakończenie, po dyskusji nad książką, uczestnicy spotkania napisali krótkie opowiadania dotyczące treści utworu, a oparte na 5 wybranych z książki wyrazach. Powstały ciekawe historie, bo wyobraźni naszym klubowiczom nie brakuje.

Barbara Gawryluk za „Zuzankę…” otrzymała w 2010 r. Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

Listopadowe spotkanie (9 listopada 2018 r., godz.16:00) będzie miało inny charakter. Poświęcone zostanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Będzie to wieczór wspomnień wspólnie z Dyskusyjnym Klubem Książki „Czwórka” (klub dla dorosłych) i oczywiście z książką. Zapraszamy!

„Książki z wakacyjnego plecaka”

Rok szkolny ruszył pełną parą, a klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni” na spotkaniu w dniu 28 września 2018 r. wspominali jeszcze książki, które zabrali ze sobą na wakacje.

Różnorodność tytułów i tematów przeczytanych książek świadczy o tym, że każdy z nas ma swój ulubiony rodzaj literatury. Dziewczyny chętnie przeczytały książki R. Riordona „Magnus Chase i bogowie Asgard” i „Zagubiony heros” oraz L. Tannera „Opiekunowie tajemnic” i B. Mulla „Zwierzoduchy”. Wszystkie preferują książki baśniowe i fantasy. Młodsze czytelniczki wybrały książki M. Kowalewskiej „Po nitce do kłębka”, B. Kosmowskiej „Dziewczynka z parku” i inne. Natomiast chłopcy czytali R. Witka „Maja na tropie jaja” oraz I. Jurgielewiczowej „Ten obcy”. Każdy próbował zachęcić kolegów i koleżanki do przeczytania właśnie tej książki, którą sam polecał. Najwięcej zainteresowania wzbudziły: „Opiekunowie tajemnic” książka opowiadająca o historii niezwykłego muzeum, chronionego przez dzieci oraz „Dziewczynka z parku” mówiąca o stracie bliskiej osoby. Obydwie zostały od razu wypożyczone.

Okazuje się, że klubowicze to wytrawni czytelnicy. Książka to ich stały towarzysz, nie mogło więc jej zabraknąć, zwłaszcza w czasie wakacyjnych podróży.

26 października 2018 r. o godz. 16:00 będziemy rozmawiali o książce B. Gawryluk „Zuzanka z pistacjowego domu”. Zrobimy to tym chętniej, że we wrześniu autorka spotkała się ze swoimi czytelnikami w naszej bibliotece. Zatem zapraszamy do czytania!

„Kim był Leonardo da Vinci?”

„Wielcy i sławni” to seria książek przedstawiająca pasjonujące historie wybitnych naukowców, sławnych odkrywców i wynalazców. Z tej serii pochodzi książka Roberty Edwards „Kim był Leonardo da Vinci?”, którą omawiano na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni” w dniu 25 maja 2018 roku.

Autorka przedstawia w niej życie wybitnego człowieka renesansu – Leonarda da Vinci. Jego trudne dzieciństwo, pierwsze próby szkicowania i projektowania oraz pobieranie nauki u najlepszych mistrzów wypełniają treść książki. Wybitny talent i zdolności oraz perfekcja w tworzeniu dzieł sprawiły, że stał się bardzo sławny i ceniony. Do dziś przetrwały nie tylko jego obrazy i rzeźby, ale projekty architektoniczne oraz nowatorskie wówczas modele pojazdów do poruszania się po lądzie, powietrzu, a nawet pod wodą. Nadzwyczajna znajomość anatomii ludzi i zwierząt, przedstawiona na zachowanych do dzisiaj rysunkach, zachwyca nawet współczesnych naukowców.

Klubowiczom bardzo podobała się książka, napisana zrozumiale i w bardzo przystępny sposób. Wzbogacona ilustracjami True Kelley, „czytała się” bardzo dobrze. Dzieci rozmawiały o życiu Leonarda, jego pasjach i dziełach. Z łatwością odczytały pismo lustrzane, którego używał artysta w swoich zapiskach. Pokolorowały również „Mona Lisę” oraz „Damę z łasiczką”, naśladując przy tym mistrza. Chętnie pobawiły się słowami dotyczącymi tekstu z książki. Tym razem nie trzeba było żadnej zachęty do dyskusji.

W piątek, 22 czerwca 2018, o godz. 16:00 klubowicze zajmą się książką Kasi Nawratek „Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek”. Poczytajcie z nami!

„Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek”

22 czerwca 2018 roku członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni” spotkali się, by omówić książkę Kasi Nawratek „Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek”.

Treścią książki jest historia Bartka Kłopotka i jego rodziny, mieszkającej na Śląsku. Rodzice Bartka rozwiedli się jakiś czas temu i każde z nich ułożyło sobie życie na nowo. Chłopak mieszka w sąsiedztwie kopalni razem z mamą i jej partnerem Piotrkiem, który właśnie stracił pracę. Ojciec Bartka również jest w nowym związku, a jego partnerka spodziewa się dziecka. Już i tak trudna dla chłopca sytuacja pogarsza się, gdy pokój, który dotychczas zajmował w domu ojca, zostaje przeznaczony dla przyrodniego brata lub siostry. Bartek nie może sobie z tym wszystkim poradzić. Ucieka w świat fantazji. Ma wiernego psa Kreska, z którym dzieli się swoimi emocjami. Jak uda mu się na nowo poukładać swoje relacje z różnymi członkami rodziny? Kim jest tajemniczy bezdomny Franciszek i jaką rolę odegra w życiu Bartka? Warto sprawdzić, czytając tę właśnie książkę. Polecamy ją jako wakacyjną lekturę.

Problematyka książki jest bardzo aktualna. Przedstawia ważny temat rodzin patchworkowych z perspektywy dziecka. Po rozwodzie rodziców poukładany dotąd świat dziecka rozpada się. Klubowiczów zainteresowała sytuacja w rodzinie chłopca i chcieli się dowiedzieć więcej na ten temat. Przytaczali również podobne przykłady ze swojego środowiska. Po ożywionej dyskusji spróbowali za pomocą rysunku przedstawić złe emocje, np. nienawiść, złość, itp. Natomiast wybrane zdania z książki posłużyły do zabaw wyrazami, np: słowo ze słowa, łańcuch ze słów, itd.

Spotkanie zakończyło się wspólną fotografią i pożegnaniem na czas przerwy wakacyjnej. Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni” odbędzie się 28 września 2018 roku o godz. 16:00. Będziemy wówczas opowiadać o książkach czytanych w czasie wakacji.

Życzymy więc udanego wypoczynku, oczywiście z książką!

„Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela”

„Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela” Grzegorza Kasdepke to kolejna książka, która była tematem dyskusji na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni”, w dniu 27 kwietnia 2018 roku.

Książka ta jest zbiorem zabawnych opowiastek, tłumaczących młodym czytelnikom zawiłości ekonomii, w łatwy i zrozumiały dla nich sposób. Każda opowieść przedstawia jeden z wybranych stworów ekonomicznych, np. marżę, procent, hipotekę, tworząc z nich ZOO, a później – cyrk Dziwnych Stworów Ekonomicznych. Na niektóre stworzenia trzeba w książce bardzo uważać, np. nie wolno przekarmiać fiskusa, pilnować żarłocznych podatków, unikać niebezpiecznego debetu itd. Nad tym wszystkim czuwają pracownicy ZOO: Pan Rysio, Dozorca, Bileter i Praktykantka.

Ilustracje Daniela de Latour trochę oswajają te dziwadła panoszące się w całej książce. Natomiast komentarz Ryszarda Petru wyjaśnia znaczenie i zawiłości tej całej ekonomii.

W jednej z recenzji internetowych czytamy: „Zaskórniaki… to książka wszechstronna: uczy, bawi, cieszy oko…”. Nasi klubowicze byli tego samego zdania. Nie wszystkie mądre, ekonomiczne określenia zrozumieli, ale opowieści ich śmieszyły. W czasie spotkania przejrzeli inne książki dla dzieci dotyczące pieniędzy, rozwiązali finansową krzyżówkę i dowiedzieli się, co to jest numizmatyka. Dużo frajdy sprawiła dzieciom zabawa ekonomicznymi słowami. Książkę polecają nieco starszym czytelnikom.

Następne spotkanie w bibliotece zaplanowano na 25 maja 2018 roku o godz. 16:00. Zobaczymy, co uda nam się znaleźć w książce Roberty Edwards „Kim był Leonardo da Vinci?”. Powinna być bardzo ciekawa!

Strona 1 z 11

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony