Artykuły

Pomówmy o mówieniu

Kochani, witam Was ciepło i majowo na stronie z Noskiem w Książce i zapraszam na kolejne spotkanie z ciekawą lekturą. W tym miesiącu zaczytamy się w wierszykach pani Agnieszki Frączek zebranych w książce pod tytułem „Złap byka za rogi”. Obiecuję Wam, że będzie bardzo wesoło i odrobinę... niebezpiecznie, bowiem na każdej stronie swojej książki, w każdym wierszyku autorka zastawiła na młodych czytelników pułapkę. A jaką? Zaraz się przekonacie!

zlap-byka-za-rogi-okl

Agnieszka Frączek
Złap byka za rogi
czyli Półżartem o pułapkach językowych

Wydawnictwo Literatura
Łódż, 2014

Książkę możecie wypożyczyć
w Oddziale dla Dzieci (ul. Wojska Polskiego 41)
i w Filii nr 4 (ul. Krakowska 124).

No i wszystko jasne! Lekturę zabawnych wierszyków połączymy z tropieniem pułapek językowych. Myślicie, że to zupełnie niegroźne pułapki? No, to sami się przekonajcie:

Gotował Rysiek
dla dzieci kisiel.
Kisiel zdrowy jest i smaczny,
lecz charakter ma pokraczny:
wszystko z wszystkim w kółko klei!

Dzisiaj skleił po kolei:
garnek z łychą,
łychę z michą,
michę z kotkiem,
kotka w Włodkiem,
Włodka z mopem,
mop ze stropem,
strop z podłogą...
Porozklejać się nie mogą!

A co gorsza nikt z nich nie wie,
jak ma o tym opowiedzieć:
czy że wszyscy (jest ich wiele!)
upaćkali się kisielem,
czy też raczej, po namyśle,
Że się posklejali... kiślem?

Kochani, a to tylko mała próbka zdolności poetyckich autorki i jednocześnie zawiłości języka polskiego.

zlap-byka-za-rogi-ss

To w końcu jak powinno się mówić? Kisielem czy kiślem? Szłem czy szedłem? Zamknęła czy zamkła? Lubiał czy lubił? Na dworzu czy na dworze? W cudzysłowiu czy w cudzysłowie? Tylni czy tylny? Uff! Bardzo dużo tych pułapek językowych w książce „Złap byka za rogi”. Aż podziw bierze, jak pani Agnieszce udało się ich tyle wymyślić! A może jednak wymyśleć? Ale nie martwcie się, miłośnicy poprawnych wypowiedzi. Dzięki lekturze wierszyków o pchle i słoniach, kurze, panu Lubomirze i dziadku Stachu szybko nauczycie się, jak unikać popełniania błędów podczas mówienia. I żaden byk (językowy, oczywiście!) nie będzie Wam straszny!

Pamiętajcie tylko, że samo czytanie o zasadach poprawnego wypowiadania się to dopiero połowa sukcesu! Swoją wiedzę musicie przekuć w umiejętności, a to oznacza ciągłe praktykowanie pięknego mówienia! W końcu, jak głosi stare przysłowie: „Trening czyni mistrza”. Zacznijcie więc ten trening jeszcze dziś, najlepiej rozwiązując naszą noskową językową łamigłówkę.

Z wierszyka, w którym ukryło się mnóstwo błędów wybierzcie poprawne warianty językowe. W formularz wpiszcie cyfry, odpowiadające prawidłowym odpowiedziom i wyślijcie do Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

Na stronie z zeszytu wyrwanej
(1) pisze czy (2) jest napisany
wyraz, powiem wam to szczerze,
że aż obrzydzenie bierze.
POSZŁEM to ogromny błąd!
(3) Z rzędu a może (4) pod rząd
kilka razy występuje
i wyglądem w oczy kłuje!
Trzeba wrócić więc do lekcji
i (5) dysleksji lub (6) dyslekcji
wojnę szybko wypowiedzieć.
Zamiast w Internecie siedzieć
Słownik Języka Polskiego
wyciągnij z półki, kolego
i (7) tę książkę / (8) książkę tą
uczyń przyjaciółką swą!

Kochani, na zakończenie naszego majowego spotkania życzę Wam wielu prawidłowych wypowiedzi, bo znajomość zasad języka polskiego to fajna sprawa! Przypominam, że widzimy się na początku czerwca. Do zobaczenia na stronie Z Noskiem w Książce!

Parę słów dla dorosłych

Agnieszka Frączek jest doktorem habilitowanym językoznawstwa, germanistką, leksykografem i wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim. Swoją olbrzymią wiedzę przekazuje w przystępny sposób najmłodszym. Napisała dla nich szereg książek przybliżających zasady poprawnej polszczyzny, m. in. „Gdy przy słowie jest przysłowie”, „Jedna literka a zmiana wielka”, „Siano w głowie czyli Trafiła kosa na idiom”. Autorka nie tylko bawi i uczy dzieci, ale również rozwiązuje wątpliwości leksykalne rodziców, dlatego zachęcamy do wspólnej lektury.

 

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony