19 marca 2013 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym rozmawialiśmy o najnowszej książce Szczepana Twardocha „Morfina”.
Spotkanie rozpoczęło się świątecznym akcentem. Po złożeniu sobie Wielkanocnych życzeń, aby tradycji stało się zadość, podzieliliśmy się czekoladowym jajkiem.
Szczepan Twardoch jest felietonistą, autorem kilku książek i kilkunastu opowiadań. Za powieść, która była przedmiotem naszej dyskusji, otrzymał Paszport Polityki. Historia zawarta na kartach książki osadzona została w realiach początku drugiej wojny światowej. Willemann, główny bohater zupełnie niezainteresowany obecną sytuacją na świecie, syn niemieckiego arystokraty i polskiej kobiety ze Śląska, jest cynikiem, pijakiem, lekkoduchem, draniem i kobieciarzem. Nie ma tożsamości. Nie potrafi decydować o sobie, nie chce być ani Niemcem, ani Polakiem, jedyne czego pragnie to kolejna buteleczka morfiny i chwila zapomnienia. Jego życie to mozaika z drobniutkich kolorowych kamyczków, które mogą się w każdej chwili zmieniać. Osobowość zagubiona pomiędzy dwoma narodami czyni z niego człowieka, który w nic nie potrafi się w pełni zaangażować, nie jest ani dobrym synem, ani ojcem, ani kochankiem, ani patriotą, ani żołnierzem. Staje się pacynką, znajdującą się co chwilę w innych rękach, w zależności od sytuacji. Nie jest typowym morfinistą, którym się nazywa. Morfinę bierze, kiedy ma do niej dostęp, a nie wtedy, kiedy jej potrzebuje. Nie jest typowym narkomanem „na głodzie”, który potrzebuje dawki, by móc funkcjonować.
Autor wykazuje się dużą znajomością topografii Warszawy, ale w opisie podróży przez inne miasta bardzo się myli, a czasami wręcz sam sobie zaprzecza.
Książka nie niesie ze sobą przesłania, jest świetnym materiałem do dyskusji, ale nie do polecenia; w ocenie naszych klubowiczów nie jest utworem, do którego będzie się chciało jeszcze kiedyś wrócić.
Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 22 kwietnia 2013 r. Przedmiotem dyskusji będzie książka Alice Munro pt. „Zbyt wiele szczęścia”.