21 lutego 2012 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem rozmów uczyniono zbiór opowiadań J. L. Wiśniewskiego „Łóżko”.
Jak pogodzić się ze stratą ukochanej osoby? Czy małżeństwo przetrwa test życia, jaki zgotuje im los? Czy nowo poznany mężczyzna pomoże wyjść Ance z depresji po odejściu ukochanego? Kto poróżni dwie przyjaciółki ze szkolnych lat? Na te i inne pytania udziela odpowiedzi autor w wydanym 2011 r. tomie opowiadań „Łóżko”, które dotyka intymności, cielesności, a przede wszystkim różnych odcieni miłości. Słowo „łóżko” zamyka w sobie treści, o których pisze autor „Samotności w sieci”: „W łóżku ludzie doświadczają największej bliskości i w łóżku także bywają najbardziej osamotnieni. W łóżku śnią i z łóżka wstają, aby zaspokoić swoją ciekawość życia”. Tu kryją się przed samotnością, tu także szukają ukojenia bólu, bo jest ono najbezpieczniejszym schronieniem w chwilach smutku i zwątpienia.
Zdaniem osób uczestniczących w spotkaniu, w opowiadaniach J. L. Wiśniewskiego łóżko nie łączy ludzi. Autor przedstawia czytelnikowi głównie smutne scenariusze. Poruszające i niezwykle przygnębiające historie wywołały wśród uczestników falę pytań o uczucie miłości, która jest ulotna i w chwili życiowej próby nie zdaje egzaminu. Klubowicze zauważyli, jak cienka granica rysuje się między miłością a nienawiścią i z jaką łatwością przychodzi ludziom krzywdzenie swoich bliskich. Zatem jaka jest ta dzisiejsza miłość, w co przeradza się długoletnia przyjaźń? - pytali klubowicze siebie nawzajem.
Zdaniem osób uczestniczących w spotkaniu, w dużej mierze po lekturze książki pozostaje rozgoryczenie i niesmak. W zbiorze opowiadań zabrakło bowiem pozytywnych historii, jednak trzeba przyznać, że opowiadania są niezwykle realistyczne i pełne refleksji, co czyni je wyjątkowymi. Sam autor twierdzi, że: „każdy z nas odnajdzie w bohaterach tych opowiadań cząstkę siebie: lepszą, gorszą, szczęśliwą, nieszczęśliwą... Prawdziwą”. Zgodzili się z owym stwierdzeniem klubowicze, stawiając się w podobnych sytuacjach, jednocześnie zastanawiając nad swoją postawą w danym, jakże trudnym momencie życia. „Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono” - spuentowali słowami W. Szymborskiej uczestnicy spotkania, podsumowując fragment rozmowy.
Klubowicze zwrócili uwagę na postać kobiety, jaką autor „Bikini” kreuje w zbiorze opowiadań. Zauważyli, że pomimo tego, że są piękne, są również nieszczęśliwe. Szczerze kochają, ale także rozbijają związki w imię miłości, której tak bardzo potrzebują.
Niestety, J. L. Wiśniewski, który jest niewątpliwie mistrzem w ukazywaniu ludzkich namiętności, dobrym znawcą kobiet i intymnych relacji międzyludzkich – zdaniem klubowiczów - powiela schematy, z którymi czytelnik zetknął się w innych pozycjach autora. Nie zaskakuje, powtarza tematy czyniąc swoje teksty już znanymi. Ponadto zebranie opowiadań, funkcjonujących wcześniej w różnych zbiorach, jako teksty rozproszone i nazywanie ich najnowszą pozycją autora, wywołało falę krytyki. Godna polecenia jest jednak najnowsza pozycja J. L. Wiśniewskiego „Na fejsie z moim synem” - twierdzi jeden z klubowiczów. Być może i tą książkę autora „Samotności w sieci” będziemy mogli niedługo omawiać w Dyskusyjnym Klubie Książki.
Warto zapoznać się z opowiadaniami J. L. Wiśniewskiego, ponieważ każde z nich ma w sobie coś wyjątkowego i wartościowego do przekazania. Choć czasami szczęście trwa tylko chwilę, warto o nie walczyć i pielęgnować uczucie, które czyni życie sensownym, bo jak mówi motto książki „ważniejsze niż miłość jest to, co po niej zostaje”.
Na kolejne spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki zapraszamy 20 marca 2012 r. na rozmowy o książce H. Kowalewskiej „Inna wersja życia”.