„Pisarstwo jest przyjemnością, ale zarazem reakcją na zło i krzywdę człowieka” - twierdzi Grażyna Bąkiewicz, która 19 października 2010 r. gościła w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej na spotkaniu autorskim, zorganizowanym w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.
Moderatorem rozmowy była Agnieszka Urbanek.
Pisarka pochodzi z Łodzi, z wykształcenia jest historykiem, studiowała również dziennikarstwo, przez wiele lat pracowała jako nauczyciel w szkole podstawowej i gimnazjum. Na twórczość pisarki składają się zarówno powieści dla dzieci i młodzieży („Korniszonek”, „O melba!”, „Stan podgorączkowy”, „Będę u Klary”) jak i dla dorosłych („Opowieść z perłą w tle”, „Coś za coś”, „Bajki dla dorosłych”). Jest laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień literackich. Jej powieść dla młodzieży „O melba!” została uznana książką Roku 2002, „Stan podgorączkowy” i „Będę u Klary” nominowane były do nagrody IBBY, a powieść dla dzieci „Korniszonek” otrzymała honorowe wyróżnienie Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych 2004.
Spotkanie zgromadziło zarówno członków Dyskusyjnego Klubu Książki jak i wielu miłośników twórczości Grażyny Bąkiewicz. Pisarka w sposób niezwykle ciekawy odpowiadała na pytania, opowiadała o swoim życiu, początkach kariery literackiej i lękach jej towarzyszącym, twórczości oraz warsztacie pisarskim.
Autorka wyznaje, że pomysły na książkę czerpie z obserwacji życia. Powieści pisarki powstają z potrzeby serca, z pragnienia mówienia o rzeczach ważnych, a często bardzo trudnych. Aura tajemniczości, słuchanie i obserwowanie ludzi są dla niej główną inspiracją przy pisaniu książek. Stroni przy tym od wątków autobiograficznych, które nigdy nie znajdują odzwierciedlenia w jej pisarstwie.
„Marzenia się spełniają” - twierdzi Grażyna Bąkiewicz, początkowo pisząc do szuflady nie wierzyła, że osiągnie sukces. Mówiąc o swoim warsztacie pisarskim zachęca swoich czytelników do odkrywania w sobie zdolności literackich, do pracy z tekstem literackim, dając przy tym cenne wskazówki przyszłym literatom.
Spotkanie z Grażyną Bąkiewicz było bardzo udane. Autorka „Bajek dla dorosłych” dała się poznać jako bardzo sympatyczna, ciepła i otwarta osoba, znająca dobrze problemy współczesnego świata. Pełna empatii tworzy wręcz poradniki pedagogiczne dla rodziców, celnie odzwierciedlając złożone relacje międzyludzkie. Zachwyciła wszystkich swoją osobą i swobodą wypowiedzi.
Na zakończenie spotkania pisarka zdradziła plany i pomysły na kolejne książki, które już wkrótce będziemy mogli nabyć w księgarniach.
Na kolejne spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki zapraszamy 16 listopada o godz. 17:00. Przedmiotem dyskusji będzie powieść „Bez mojej zgody” Jodi Picoult.