Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Nowym Roku odbyło się 14 stycznia, a na nim rozmawialiśmy o powieści Sylwii Chutnik „Kieszonkowy atlas kobiet”. Za tę książkę w ubiegłym roku autorka otrzymała nagrodę „Paszportu Polityki”.
Jest to bolesna literatura o kobietach z jednej warszawskiej kamienicy. Bohaterka pierwszego z czterech miejskich portretów, jest menelką z bazaru na Banacha. Kiedy nie radzi sobie z życiem – obsesyjnie sprząta. Druga postać to samotna staruszka, której demony przeszłości (śmierć najbliższych w czasie wojny, w tej właśnie kamienicy) nie pozwalają spać spokojnie. Jest również ni to mężczyzna, ni to kobieta, taki „paniopan”, który ukrywa się ze swoimi pasjami, bo wie, jak bardzo boli nietolerancja. Ostatnią postacią jest „Dzika Maryśka”, 11-letnia dziewczynka, która nie wie co zrobić ze swoją złością, czeka na drogowskaz, który nie nadchodzi.
W wywiadzie z Justyną Sobolewską Sylwia Hutnik powiedziała: „Pociągają mnie reportaże społeczne. Nie umiałabym napisać miłej i sympatycznej książki. Moje widzenie świata dotyka rzeczy, o których się nie mówi”. Elfriede Jelinek powiedziała, że pisze się właśnie z buntu i po to, żeby trafić między oczy. I ta książka jest właśnie taka.
18 lutego 2009 r. będziemy rozmawiać o powieści Doroty Katende „Dom na Zanzibarze”. Serdecznie zapraszamy do Saloniku Artystycznego na godz. 17:00.