Konflikt pokoleń

14 maja 2014 r., wspólnie z członkami Dyskusyjnego Klubu Książki, świętowaliśmy Tydzień Bibliotek i Dzień Bibliotekarza. Tydzień Bibliotek realizowany pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia” znakomicie współgrał z ideą czytania i omawiania książek w DKK, który zrzesza starszych i młodszych czytelników. Dodatkowo dobór lektury sprzyjał spojrzeniu na problemy wielopokoleniowej rodziny. Omawiana na spotkaniu „Irena” M. Kalicińskiej, powieść napisana wspólnie z córką B. Grabowską pokazuje problemy współczesnej polskiej rodziny, w której skrywane tajemnice stają się przyczyną długotrwałych konfliktów i nieporozumień.

Ładnie wydana książka przyciąga czytelnika szatą graficzną, ale i swoją zawartością treściową - stwierdzili klubowicze. Na kartach książki maluje się samo życie, problemy współczesnych rodzin, brak porozumienia między matką i córką, brak wzajemnej akceptacji, realia pracy w dużej korporacji. Autorki obnażają swoich bohaterów, dotykają sfery ich prywatności i intymności, bez skrępowania pisząc o różnego rodzaju wstydliwych przypadłościach, obawach i lękach, nie przekraczając przy tym granic dobrego smaku.

Niezwykle podobał się wątek miłosny, rozkwitający ze strony na stronę oraz kreacja męskich bohaterów, którzy swoją stanowczością i uporem, a także dobrocią serca trzymali w ryzach swoje panie, nie pozwalając na zrobienie czegoś, czego później mogłyby żałować. I tytułowa Irena, przyjaciel rodziny, który nie pozwoli, aby komuś stała się krzywda, aby rodzinne sekrety zniszczyły to, co w życiu jest najważniejsze. Życzyliśmy sobie wszyscy takiej „Ireny”, po prostu - prawdziwego przyjaciela.

Zdaniem klubowiczów M. Kalicińska jest doskonałym obserwatorem otaczającej nas rzeczywistości. Swoją wiedzę czerpie z doświadczenia swojego i innych, przez co opowiedziane historie są niezwykle wiarygodne. Z tego powodu, zdaniem czytelników, utożsamiamy się z bohaterami, współczujemy im, obawiamy się o ich los. Na szczęście powieść autorki „Domu nad rozlewiskiem” kończy się happy endem, niestety z przykrością również stwierdziliśmy, że życie pisze ludziom różne scenariusze...

Zdaniem wszystkich książka jest niezwykle wartościowa. Otwiera czytelnikowi oczy na pewne sprawy, podpowiada jak rozwiązywać rodzinne problemy, wskazuje wartości, jakie w życiu najbardziej się liczą, które należy pielęgnować, o które trzeba zabiegać.

Dziękując Klubowiczom DKK za pamięć i piękne życzenia składane z okazji Dnia Bibliotekarza, 5 czerwca 2014 r. zapraszamy wszystkich do Saloniku Artystycznego KBP o godz. 17:00, na spotkanie z Joanną Bator, autorką „Piaskowej góry”, „Japońskiego wachlarza”, „Ciemno, prawie noc”. Natomiast na spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym zapraszamy 17 czerwca 2014 r. o godz. 17:00, na rozmowy o książce J. Bator „Japoński wachlarz”, bo - jak twierdzą nasi klubowicze - „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony