Bezwzględne

15 września 2015 r. w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem dyskusji tym razem była książka Marka Łuszczyny „Zimne. Polki, które nazwano zbrodniarkami”.

Książka jest zbiorem reportaży Marka Łuszczyny, który dotąd publikował w „Dużym Formacie”, „Bluszczu” a jego debiutem pisarskim były „Igły. Polskie agentki, które zmieniły historię”. W „Zimnych...” autor powraca jeszcze raz do kilku zamkniętych spraw, zbrodni popełnionych przed kilku lub kilkunastu laty, wyciszonych, bez dalszego ciągu. Chce dopowiedzieć ich zakończenie, czasem dodać jakiś istotny szczegół. Odtwarza historię każdej z kobiet pozostawiając miejsce na nasze opinie i ocenę, sam bezstronnie przedstawiając fakty.

Każda z kobiet jest inna, ale historia każdej z nich styka się ze sobą przez śmierć, którą przyniosły swoim ofiarom. Zanim zaciążyło na nich piętno zbrodniarek, były zwykłymi kobietami, stały się złe być może przez przemoc psychiczną lub fizyczną w najbliższym otoczeniu. Zaburzony sposób postrzegania świata czyni z nich „zimne”, nie okazujące ludzkich uczuć istoty. Okrucieństwo, które przynoszą swoim ofiarom, pozwala niektóre z nich najsurowiej ocenić.

Ale w pewnym momencie pojawia się pytanie, czy one wszystkie rzeczywiście są winne? Czy okoliczności, w jakich się znalazły, obudziły w nich tak mocne emocje, że pragnienie zemsty było silniejsze niż racjonalna ocena sytuacji? Jakie motywy postępowania kierowały nimi, kiedy dokonywały zbrodni i jak próbują wrócić do normalności i żyć dalej?

Mottem książki jest fragment wiersza Perry’ego Smitha pt. „Z zimną krwią”:

„Jest rasa ludzie, którzy „nie pasują”,
Ludzi, których nosi po świecie,
I tacy spokój zatrują,
zrujnują Matce, siostrze, każdej kobiecie”.

Autor stara się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego inni ludzie, niekiedy bliscy bohaterkom, stali się dla nich przeszkodą, „nie pasowali”, zasłużyli na śmierć? Dlaczego niszczą ich życie w bestialski sposób, a jednocześnie dramatycznie burzą swój świat? Czy to okoliczności, domy i ludzie, którzy je wychowywali czy słaba psychika pchnęły je do zbrodni? Pytania pozostają i nawet reporter zaangażowany w dokończenie tamtych spraw nie potrafi ukierunkować nas, by móc odpowiedzieć jednoznacznie na te pytania.

W ocenie klubowiczów książka jest ciężka do czytania, a letni wypoczynek zdecydowanie nie sprzyjał odkrywaniu makabrycznych historii. Każda z pięciu opowieści budzi negatywne emocje i niemiłe wrażenia. Książka pozostawia pytania, jak człowiek potrafi drugiemu człowiekowi uczynić taką krzywdę. Jak mocno można kogoś skrzywdzić psychicznie, aby stał się nieczuły, aby obudzić najgorsze instynkty. Klubowicze wypowiedzieli się także negatywnie o pracy dziennikarzy, którzy - mimo iż śledztwa zostały zakończone - nadal „grzebią” w przeszłości. Chcą od nowa wyjaśniać motywy i zbrodnie, które już się dokonały i nie potrzebują „dopowiedzeń”.

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy wyjątkowo w poniedziałek 19 października 2015 r. Dyskutować będziemy o książce Pascala Garniera „Jak się ma twój ból?”.

Kalendarz wydarzeń

Listopad 2024
P W Ś C P S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
Początek strony