Każdy inny, wszyscy równi

20 marca 2018 roku w Filii nr 6 – Centrum Multimedialnym odbyło się kolejne spotkanie miłośników książek i dyskusji o nich. Przedmiotem naszych rozmów był zbiór krótkich reportaży „Król kebabów i inne zderzenia polsko-obce” autorstwa Marty Mazuś.

Autorka jest reporterką tygodnia „Polityka”. Jej książka powstała w czasie, kiedy coraz większa fala emigrantów napływała do Europy, a temat uchodźców powodował burzliwe dyskusje. W swoich reportażach Marta Mazuś przedstawia kilkanaście historii ludzi w różnym wieku i różnej narodowości. Są tu przedstawieni zarówno ludzie młodzi jak też tacy, którzy już mają swoje lata. Ci młodzi dopiero szukają pomysłu na swoje życie, ci starsi podejmują pierwszą lepszą pracę, by utrzymać siebie i rodzinę, która przyjechała wraz z nimi. Wielu z nich, bez względu na wiek, rozczarowuje się naszym krajem. Obiecane „złote góry” z opowieści znajomych to bajka, a pieniądze nie leżą na ulicy. Okazuje się, że aby je mieć, trzeba wpierw własnoręcznie posprzątać tę ulicę, nawet jeśli się nosi dwunastocentymetrowe obcasy. Ale czasami lepsze to niż bieda we własnym kraju. Dla wielu bohaterów książki Polska to tylko przystanek w drodze na zachód. Przystanek, który niestety często staje się więzieniem w dosłownym tego słowa znaczeniu. Tak często pobyt w naszym kraju odbierają uchodźcy umieszczani w specjalnych ośrodkach przeznaczonych dla nich, gdzie codzienność obserwują zza zakratowanych okien. To szczególnie traumatyczne przeżycie dla najmłodszych uchodźców, którzy zamiast cieszyć się normalnością w gronie swoich rówieśników, często są przez nich szykanowani i posądzani o wszelkie zło.

Autorka przestawia losy swoich rozmówców w zdystansowany sposób, bez niepotrzebnych emocji. Przedstawia ludzkie dramaty, kiedy pisze o Mimozie, której życie zawiera się w jednej walizce przenoszonej z miejsca na miejsce. W książce pojawiają się też elementy humorystyczne, które odnaleźć możemy już w tytułowym reportażu „Król kebabów”. W nim to bohater metodą prób i błędów dochodzi do wniosku, że Polakom najbardziej smakuje kebab z surówką z kiszonej kapusty, co w jego rodzinnym kraju jest czymś niespotykanym.

W opinii klubowiczów wszystko zależy od ludzi, których spotykamy na swojej drodze życia. Można przez całe życie mieć szczęście do ludzi, spotykać tylko dobrych, bez względu na status społeczny lub sytuację polityczną w danym kraju. Ale można też spotykać ludzi, którzy swoją postawą nastawią nas negatywnie do całego narodu. Tematy poruszone w książce są bardzo aktualne i pokazują też, jak widzą nas inni, a hasło „Polak potrafi” ma zarówno pozytywne, jak i negatywne znaczenie.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 17 kwietnia 2018 r., podczas którego dyskutować będziemy o historii i losie bliskowschodnich chrześcijan, opisanych w reportażu podróżniczym Dariusza Rosiaka pt. „Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan”.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony