22 styczna 2013 r. w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym odbyło się kolejne spotkanie członków Klubu Podróżnika w ramach „Podróży bliskich i dalekich”. Swoimi wspomnieniami z podróży na Ukrainę podzielili się z nami pani Jadwiga Lorenc i pan Wojciech Korpanty.
Podróżnicy rozpoczęli swoją opowieść od pokazania trasy swojej wyprawy i zapoznania nas z kilkoma pięknymi miastami nad Morzem Czarnym.
Pierwszym z odwiedzonych miejsc był Humań, z najsławniejszym parkiem krajobrazowym – Zofiówką. Stanisław Szczęsny Potocki/a założył go w 1796 roku dla żony Zofii Potockiej, na jej cześć nazwany został od jej imienia „Sofijówką”. Park, o powierzchni 160 hektarów, zaliczany jest do siedmiu cudów Ukrainy, skomponowany jest w stylu romantycznym, na jego terenie rosną wielorakie gatunki roślin, krzewów i drzew z całego świata. Utworzono tutaj dwa stawy połączone kaskadą rzeki. Warto dodać, że na jednym ze stawów znajduje się wyspa z największą fontanną w Europie. Można też zobaczyć tutaj starożytny amfiteatr, marmurowe rzeźby, sztuczne groty, wodospady, altany, obeliski. Zofiówka wciąż robi ogromne wrażenie i jest stale odwiedzana przez turystów.
Miastem, o którym następnie usłyszeliśmy była Jałta, położona w południowej części Półwyspu Krymskiego. Jest to największy i najpopularniejszy kurort nad Morzem Czarnym, w którym sezon turystyczny trwa od maja do października. Miasto posiada piękny port, z którego można wyruszyć w rejs wokół kurortu, obejrzeć malownicze wybrzeże, spojrzeć na górę Aj-Petri.
Kolejnym opisanym miejscem była wymieniona wyżej góra Aj-Petri, na której szczyt dostać można się górską kolejką. Góra św. Piotra wznosi się nad południowym wybrzeżem Krymu, na jej szczycie stoi krzyż pozostawiony przez włoskich filmowców, zaś drzewa rosnące w tym miejscu są obwiązane tasiemkami i kawałami folii przez ludzi według syberyjskiego zwyczaju „obłaskawiania” górskich duchów. Po dotarciu na górę można podziwiać przepiękną panoramę winnic i miasteczek w dole, lub odpocząć w tatarskich kafejkach, siedząc po turecku na poduchach i delektując się swojskim jedzeniem. Znajduje się tu małe górskie miasteczko i targ, na którym skosztować można różnorodnych słodyczy, np. baklawy - ciasta francuskiego z miodem i orzechami, a także płowu - regionalnej potrawy z ryżu, warzyw i mieszanki specjalnych przypraw.
Następnym zwiedzonym miejscem był Bakczysaraj - miasto położone w Górach Krymskich, dawna stolica Chanatu Krymskiego. Do dnia dzisiejszego zachował się tam muzułmański kompleks pałacowy z najważniejszym na Krymie meczetem Chan-Dżami, z przepiękną Fontanna Łez, zbudowaną po śmierci żony chana.
W dalszej części spotkania usłyszeliśmy o Chersonezie Taurydzkim, antycznym mieście na Krymie, które zauroczyło Greków. Lud ten postanowił założyć swoją kolonię nad samym morzem. Ruiny Chersonezu są obecnie udostępniane do zwiedzania jako rezerwat-muzeum archeologiczne. Główne zachowane zabytki to teatr grecki, Bazylika Uwarowska oraz dwupoziomowy sobór św. Włodzimierza z bogato zdobionym marmurowym ikonostasem, mozaikami i licznymi freskami na ścianach.
Miejscami, które przedstawiono dalej były Pałac Woroncowa w Odessie i Liwadia. Pałac to zabytek XIX-wiecznej architektury, zbudowany dla gubernatora odesskiego Michaiła Woroncowa. Na otaczającym pałac terenie o powierzchni 40 hektarów utworzono park ze sztucznymi jeziorkami, wodospadami i polanami z egzotycznymi drzewami i krzewami. Liwadia natomiast to ukraińskie osiedle na Krymie, znajdujące się niedaleko Jałty nad Morzem Czarnym. Posiada sanatoryjny kompleks pałacowo-parkowy z Pałacem Potockich, w którym odbywały się obrady konferencji jałtańskiej.
Wspomnienia z podróży, piekne fotografie oraz opowieści zachęciły nas wszystkich do wyprawy nad Morze Czarne i osobistego poznania tych zachwycających miejsc i krajobrazów.