29 stycznia 2013 r. w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym odbyło się spotkanie pasjonatów podróży z cyklu „Podróże bliskie i dalekie”. Państwo Halina i Marian Kowalikowie podzielili się wrażeniami z podróży do Smoleńska, Katynia i Kijowa.
Pierwszym miastem, o którym usłyszeliśmy, był Smoleńsk, położony nad Dnieprem, na szlaku z Warszawy do Moskwy. Miasto nazywane jest „brylantową stolicą Rosji”, ponieważ powstała tam unikalna sztuka „rosyjskiej obróbki” diamentów, która rozsławiła Rosję na całym świecie. W czasach świetności Smoleńsk posiadał wiele cennych zabytków, na przykład 30 cerkwi kamiennych, z których po drugiej wojnie światowej ocalały tylko trzy: cerkiew Piotra i Pawła, św. Jana Ewangelisty i cerkiew Michała Archanioła. Najpiękniejszym zabytkiem miasta jest biało-niebieski Sobór Zaśnięcia Matki Bożej z pozłacanymi kopułami. Jest to barokowa budowla, pełniąca funkcję katedry, której budowa trwała 95 lat. Wnętrze Soboru stanowi przepych ozdobników, złoceń z olśniewającym ikonostasem z XVII wieku. Znajduje się tam cudowny obraz Matki Bożej Smoleńskiej - najbardziej czczona ikona prawosławia, ofiarowana przez Borysa Godunowa. Miasto otaczają mury obronne z 38 basztami, które w bitwie w 1611 roku zdobył Zygmunt III Waza. Państwo Kowalikowie wspomnieli również o katastrofie smoleńskiej, na miejscu której również byli.
Kolejnym opisywanym miejscem była wieś niedaleko Smoleńska, Katyń. Miejsce to kojarzy się większości z nas ze zbrodnią przeciw ludzkości, dokonaną w czasie drugiej wojny światowej. W 1943 roku odkryto groby, w których znaleziono ciała wymordowanych ponad 21 tysięcy oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej. Z inicjatywy Federacji Rodzin katyńskich wzniesiono tam Polski Cmentarz Wojenny. Na terenie kompleksu memorialnego w Katyniu znajduje się Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego, upamiętniająca radzieckie ofiary represji politycznych z lat 1918-1941 i pochowanych w lesie katyńskim.
Stolica Ukrainy, Kijów, to kolejne miejsce we wspomnieniach z podróży Państwa Haliny i Mariana. Miejsce to uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miast Europy, niezaprzeczalnym atutem jest zapewne jego położenie nad środkowym brzegiem Dniepru. Jedno ze wzgórz Kijowa, nazywane Miastem Górnym, otoczone jest murami z trzema bramami. Najważniejszą bramą są Złote Wrota – to tu miał wyszczerbić swój miecz Bolesław Chrobry. Kijów jest najważniejszym ośrodkiem religijnym, nazywanym Drugim Izraelem. Nad miastem góruje Sobór Sofijski, Sobór Mądrości Bożej, w którym pali się wieczny ogień. Zbudowany jest na wzór Soboru z Konstantynopola; na czaszy głównej kopuły znajduje się ogromna mozaika przedstawiająca Chrystusa Pantokratora - Władcy Świata. Sobór, wpisany na listę UNESCO, uznawany jest za jeden z siedmiu cudów Ukrainy. Warto dodać, że obecnie znajduje się tam muzeum narodowe. Obok świątyni stoi najwyższa dzwonnica na Ukrainie z bogatym barokowymi zdobieniami. Cały kompleks budowli z Soborem Sofijskim i dzwonnicą stanowi Narodowy Rezerwat Historyczny „Sofia Kijowska”.
Nastepnym miejscem, które odwiedzili nasi przewodnicy była Ławra Pieczerska, najważniejszy męski klasztor prawosławny podlegający bezpośrednio synodowi. Stanowi on największy skarb nie tylko Ukrainy i Kijowa, ale całego wschodniosłowiańskiego prawosławia. Wpisana na listę UNESCO, obecnie jest siedzibą Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Pierwszymi mnichami byli Antoni i Teodozjusz, późniejsi prawosławni święci. Początkowo zamieszkiwali oni pieczary, a w miarę przybywania mnichów drążli w ziemi cele i korytarze. Ławra zajmuje 27 ha powierzchni, na której stoi 80 budynków, podzielona jest na Ławrę Dolną i Górną. Od 1925 roku stanowi Państwowy Rezerwat Historyczno-Kulturalny, mnisi i wierni mogą odwiedzać Ławrę Górną z jej najstarszymi i najcenniejszymi zabytkami tylko w określonych terminach. Na terenie Ławry Górnej znajduje się jedna z najładniejszych kijowskich świątyń - Cerkiew nadbramna Świętej Trójcy (Troicka), z lat 1106-1108. Pierwszą kamienną budowlą w Ławrze był Sobór Zaśnięcia Bogurodzicy - Sobór Uspieński, stojący w centralnym miejscu. Posiada dziewięć kopuł z pozłacanymi krzyżami, kilkakrotnie przebudowywana przetrwała do dziś, jej obecny stan to efekt prac rekonstrukcyjnych, przeprowadzonych w końcu XIX w. Zabytkowy zespół Sobór tworzy z dzwonnicą i pochodzącym z XV wieku pałacem biskupów włodzimierskich. Ławra Dolna stanowi część cerkiewną Rezerwatu. Spacer Zjazdem Andrzejewskim, jedną z najbardziej znanych ulic Kijowa, to okazja do zobaczenia Cerkwi św. Andrzeja, która jest dla tej ulicy tym, czym Sacré Coeur dla Montmartre. Ulica ta łączy górny Kijów z Padołem, najstarszą częścią Kijowa, nazywaną Dolnym Miastem, kiedyś otoczonym murami. Miejscem wartym wspomnienia jest także Sobór św. Włodzimierza - najwspanialszy pomnik, jaki wystawiono św. Włodzimierzowi za chrzest Rusi. Ikony i freski przedstawiające dzieje Świętej Rusi zajmują powierzchnię 10 tysięcy m2. Wejście ozdobione jest posągami św. Włodzimierza i św. Olgi, świętych kościoła prawosławnego i katolickiego. Obecnie sobór pełni funkcję Katedry Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego.
Nasza wycieczka kończy się na Majdanie, na Placu Niepodległości - centralnym miejscu w Kijowie, gdzie stoi pomnik upamiętniający odzyskanie niezależności Ukrainy od Rosji.
Piękna opowieść i zdjęcia Państwa Kowalików po raz kolejny były okazją do poznania pięknych zakątków Europy, a niezwykle przydatne wskazówki zachęciły wszystkich klubowiczów do zwiedzenia tych miejsc.