26 lutego 2013 r. w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym odbyło się spotkanie miłośników podróży z cyklu „Podróże bliskie i dalekie”. Barbara Prugar, ubrana odpowiednio do tematu spotkania, opowiedziała nam o swoich podróżach po Stanach Zjednoczonych.
Naszą podróż rozpoczęliśmy od Kalifornii poprzez Parki narodowe Ameryki. Pierwszym wspomnianym miejscem był Park Narodowy Badlands, położony w stanie Dakota Południowa o powierzchni niemal 1000 km2. Nad parkiem rozciągają się Góry Czarne, zwane świętymi górami Indian, w które Indianie udawali się w poszukiwaniu wskazówek od Wielkiego Ducha. Park jest dostępny dla turystów cały rok. Turyści mogą nie tylko podziwiać piękno gór, ale także zaobserwować życie różnych gatunków zwierząt w nim żyjących. Najbardziej znaną atrakcją jest Mount Rushmore National Memorial, czyli wykute w skale głowy czterech prezydentów USA. Bardzo popularnym punktem jest także Pałac Kukurydziany, wybudowany w 1892 roku, którego cała fasada pokryta jest ziarnami kukurydzy. Każdego roku zmieniają się kolory i wzory budynku, a wielu turystów przyjeżdża, by móc to podziwiać.
Kolejnym zwiedzonym miejscem był najstarszy park narodowy na świecie - Yellowstone. Na jego terenie znajdują się gejzery, gorące źródła, wulkany błotne i wodospady. Jest jedynym miejscem w Stanach Zjednoczonych, gdzie przetrwała populacja dzikich bizonów. Także tutaj pozwala się na pożary w lesie, dzięki którym można odnowić drzewostan (niektóre gatunki drzew np. sekwoje potrzebują wysokiej temperatury, by się rozsiewać). W 1978 roku park ten został wpisany na listę UNESCO.
Następnym odwiedzonym miejscem było Salt Lake City. Położone nad Wielkim Jeziorem Słonym miasto założone zostało przez grupę mormonów - członków Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, którzy stanowią najliczniejszą społeczność tego miejsca.
Miastem, o którym następnie usłyszeliśmy było San Francisco. Najsłynniejsza filmowa panorama miasta to widok na wiszący most Golden Gate, który jest jednym z najwyższych mostów na świecie. Nazywany jest także mostem samobójców. Jedna z dzielnic to Chinatown, w którym skupiali się Chińczycy pracujący przy budowie kolei. Częścią San Francisco są także wyspy położone w Zatoce. Jedną z nich jest Alcatraz, na której znajduje się nieczynne już słynne więzienie o zaostrzonym rygorze, rozsławione przez przemysł filmowy.
Kolejnymi miejscami, które zostały zaprezentowane, były słynna dzielnica gwiazd Beverly Hills, Santa Monica oraz Las Vegas. Las Vegas określane jest jako światowa stolica rozrywki, słynące z hazardu miasto, które nigdy nie śpi. Pani Barbara opowiedziała nam o pięknych przedstawieniach organizowanych dla gości hoteli oraz o możliwości zwiedzenia zabytków z całego świata w jednym miejscu.
W dalszej podróży nasza przewodniczka odwiedziła Park Narodowy Wielkiego Kanionu, jeden z najstarszych parków narodowych w USA, wpisany na listę UNESCO. Obejmuje on terenem także Wielki Kanion Kolorado, uważany za jeden z naturalnych cudów świata. Na terenie parku występuje ponad 350 gatunków ptaków, wiele gatunków ssaków, gadów i płazów, a także unikalna roślinność naczyniowa.
W dalszej części spotkania pani Barbara opowiedziała nam o swoim kilkuletnim pobycie w Chicago, wielokulturowym i wielowyznaniowym mieście, położonym nad jeziorem Michigan. Miasto stanowi centrum biznesowe i naukowe przeżywające okres intensywnego rozwoju. Posiada również bardzo rozbudowany system kolei miejskiej.
Nasza przewodniczka zaprezentowała nam także szyszki białej sosny, które udało jej się przywieźć ze swojej podróży. Wspomnienia w podróży i piękne fotografie Pani Barbary zachwyciły klubowiczów i były okazją do odwiedzenia odległych zakątków świata.