26 stycznia w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym odbyło się pierwsze w 2016 roku spotkanie członków Klubu Podróżnika, na którym Halina i Marian Kowalikowie po raz kolejny podzielili się z nami swoją pasją do podróży. Tym razem „zabrali” nas na wyprawę do Szwajcarii i księstwa Lichtenstein.
Zaczynając swoją opowieść, nasi przewodnicy najpierw wyznaczyli trasę, jaką podróżowali. Pierwszym punktem stała się więc Szwajcaria, która jest jednym z mniejszych europejskich państw, a jednocześnie jednym z najbogatszych krajów na świecie. Jej terytorium z trzech stron otaczają Alpy, graniczy z Austrią, Lichtensteinem, Francją, Włochami i Niemcami. Nazywana jest „centrum finansowym Europy i świata” dzięki zasadzie nienaruszalności tajemnicy bankowej. Nie posiada formalnej stolicy, ale jej funkcje pełni Berno, które jest siedzibą rządu. Szwajcaria jest krajem, w którym rozpoczął swą działalność Międzynarodowy Czerwony Krzyż, w 1819 r. powstała pierwsza tabliczka czekolady i który jako pierwszy wprowadził znaki drogowe.
Księstwo Lichtenstein to bardzo małe państwo (jego całkowita powierzchnia to jedynie 160 km2), umiejscowione między Austrią a Szwajcarią. Jest to również jedno z najbogatszych i najdroższych państw świata. Jest jedynym krajem, który całkowicie położony jest w Alpach. Posiada niewiele zabytków: gotycki zamek, neogotycką katedrę św. Floriana, parlament i ratusz.
Kolejny miejscem, o którym opowiadali H. i M. Kowalikowie, była Lucerna, nazywana „miastem świateł”. Jest najpiękniejszym miastem w Szwajcarii, położonym u stóp góry Pilatus, przy zachodnim brzegu Jeziora Czterech Kantonów. Legenda głosi, iż to anioł świetlistym promieniem wskazał miejsce budowy kapliczki poświęconej św. Mikołajowi, co stało się początkiem powstanie Lucerny. Podczas wirtualnego zwiedzania tego miejsca usłyszeliśmy o najstarszym zabytku, ośmiokątnej kamiennej wieży z 1300 roku należącej do dawnych fortyfikacji miejskich, usytuowanej obok słynnego Mostu Kaplicznego (mostu kwiatowego) - symbolu miasta. Jest to najstarszy drewniany most w Europie, o specyficznym kształcie ze względu na swe bagniste podłoże. Pod dachem mostu znajdują się tablice przedstawiające historię miasta, walkę o niepodległość i żywoty świętych. Na jego końcu znajduje się kaplica św. Piotra z 1178 roku. Kilkaset metrów dalej znajduje się Most Plewny (dawniej wrzucano do niego plewy i inne nieczystości rolne). Również pod jego dachem znajdują się obrazy, ale tym razem przedstawiające taniec życia i śmierci. Ich przesłanie jest bardzo czytelne: „Pamiętaj, przechodniu, śmierć zabiera wszystkich. Przeżyj więc życie tak, by nie bać się spotkania z nią”. Lucerna posiada także inne zabytki: kościół jezuitów, w którym znajdują się relikwie patrona Szwajcarii, brata Klausa, Hotel Gütsch mieszczący się w XIX-wiecznym zamku na wzgórzu, gdzie można wyjechać kolejką. Częścią murów miejskich z XIV wieku jest najstarsza wieża z zegarem z 1530 roku, który ma przywilej wybijania godzin z minutowym wyprzedzeniem. Pomnik Lwa stanowi symbol dumy narodowej Szwajcarów. Został on wykuty w ścianie danego kamieniołomu. Przedstawia przebitego włócznią konającego lwa. Rzeźba upamiętnia ośmiuset szwajcarskich gwardzistów, którzy zginęli podczas Rewolucji Francuskiej broniąc króla Ludwika XVI. Góra Pilatus, u stóp której leży Lucerna, także posiada swoją legendę. Mówi ona, że to tu pochowano Poncjusza Piłata, a jego niespokojny duch co roku w Wielki Piątek ukazując się wywołuje burze. Każdy, kto go zobaczył, umierał w danym roku, a góra uznawana była za przeklętą.
Następnym punktem naszej wycieczki stało się Einsiedeln. Znajduje się tam pustelnia słynąca z zabytkowego opactwa benedyktynów założonego w 934 r. We wnętrzu kościoła znajduje się kaplica z czarnego marmuru, z cudowną figurką Czarnej Madonny. Gmina ta słynie także z ośrodka sportów zimowych i skoczni.
Nasi przewodnicy z zachwytem wspomnieli także o Jeziorze Bodeńskim i znajdującej się na nim Wyspie Mainau, zwanej „wyspą kwiatów”. W 1932 roku został tam zesłany książę Szwecji, po tym jak zrezygnował on z korony na rzecz miłości do nieodpowiedniej wybranki. Jest najpiękniejszym ogrodem świata, zajmuje obszar 44 ha, obejmuje piękne okazy drzew, krzewów, kwiatowe rzeźby oraz pawilon oswojonych motyli.
Piękna i kolorowa opowieść Haliny i Mariana Kowalików była wyjątkowym doznaniem estetycznym. Piękne miasteczka, urokliwa kwiatowa wyspa i szwajcarskie legendy pozostawiły we nas wszystkich niedosyt i nadzieję, iż kiedyś uda się nam zobaczyć na własne oczy te niespotykane widoki.
Na kolejne spotkanie miłośników Klubu Podróżnika zapraszamy 23 lutego 2016 r. na godz. 16:00.
Szwajcaria i księstwo Lichtenstein [KP F6, stycz. 2016]
Klub Podróżnika
Państwo Kowalikowie - nasi przewodnicy po Szwajcarii
Droga do Vaduz
Jezioro Walensee
Lucerna - dworzec
Most Kapliczny
Lucerna
Most Kapliczny - wnętrze
Most Plewny
Hotel Gütsch
Nasi przewodnicy pod Pomnikiem Lwa - symbolu Szwajcarii
Opactwo w Einsiedeln
Wyspa kwiatów
Wyspa kwiatów
Wyspa kwiatów
Pawilon motyli