Złoty Pierścień

Klub Podróżnika to miejsce, gdzie nie tylko można obejrzeć ciekawe zdjęcia, ale też okazja, by wysłuchać subiektywnej opowieści o miejscach, w których nie byliśmy. 27 marca 2018 roku w Filii nr 6 – Centrum Multimedialnym odbyło się kolejne spotkanie, na którym mieliśmy sposobność usłyszeć wspomnienia z podróży wiodącej szlakiem na styku Złotego Pierścienia Rosji, które zaprezentowali nam prawdziwi pasjonaci wypraw bliskich i dalekich, Halina i Marian Kowalikowie.

Na początku naszego spotkania nasi przewodnicy wyznaczyli trasę, którą wiodła ich podróż. Zanim dotarli oni do styku Złotego Pierścienia, zwiedzili także Katyń, rosyjską wieś kojarzoną w Polsce ze zbrodniami w czasie drugiej wojny światowej, oraz położony nad Dnieprem Smoleńsk z jego licznymi zabytkami.

Głównym celem wędrówki była Moskwa, która wchodzi w skład tzw. „Złotego Pierścienia”. Złoty Pierścień Rosji to najpopularniejsza i najpiękniejsza grupa tras turystycznych, tworzących symboliczny krąg składający się ze starych, średniowiecznych miast rosyjskich. Moskwa to stolica Rosji i największe miasto zarówno tego państwa, jak i Europy. Uznawana jest także za jedno z najdroższych miast na świecie. To najważniejszy ośrodek polityczny, gospodarczy, kulturalny, komunikacyjny i turystyczny kraju. Zwiedzanie rozpoczęło się od Wzgórz Worobiowych, z których rozciąga się wspaniały widok na Moskwę. W miejscu tym zobaczyć można Uniwersytet Moskiewski (najwyższy na świecie budynek edukacyjny), który należy do grupy Siedmiu Sióstr Stalina. Jest to grupa siedmiu moskiewskich wieżowców, które zostały zaprojektowane w socrealistycznym stylu i wybudowane w latach 1947-1953, by uczcić 800. rocznicę powstania Moskwy. Kolejnym punktem na naszej turystycznej trasie była najstarsza ulica Moskwy – Arbat, najsłynniejszy deptak w tym mieście. Ulica znana jest z twórczości Bułhakowa a w domach mieszczących się wzdłuż niej mieszkali niegdyś Puszkin, Okudżawa, Tołstoj czy Gagarin. Nasi przewodnicy zwrócili uwagę również na Teatr Wielki, Bibliotekę im. Lenina, Plac Łubiański oraz Sobór Chrystusa Zbawiciela. Sobór ten jest największą na świecie prawosławną świątynią (wpisaną do Księgi Guinnessa), wybudowaną jako votum dziękczynne za uratowanie Rosji przed wojskami Napoleona.

Kolejnym punktem, o którym usłyszeliśmy był Plac Czerwony, który jako pierwszy rosyjski obiekt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to najbardziej znany plac w Moskwie, położony w centrum miasta. Znajdują się tu liczne zabytki takie jak: Sobór Kazańskiej Matki Bożej, Państwowe Muzeum Historyczne, Mauzoleum Lenina. Jednym z najpiękniejszych zabytków tego miejsca jest Sobór Wasyla Błogosławionego. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli w Rosji. Zbudowany z rozkazu cara Iwana Groźnego, składa się z ośmiu oddzielnych cerkwi symbolizujących dni walki o Kazań. Każda z nich zakończona jest cebulową kopułą, a zgrupowane są wokół dziewiątej – Pokrowskiej cerkwi. Wszystkie świątynie wchodzące w skład kompleksu połączone są wspólną podstawą i korytarzem. Legenda głosi, iż car po wybudowaniu jej kazał oślepić architektów, aby nigdy więcej nie stworzyli podobnego obiektu. W 1990 roku Sobór Wasyla Błogosławionego został wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Następnym miejscem, które przybliżyli nam nasi przewodnicy był Kreml. Miejsce to jest sercem całej Rosji, które również zostało wpisane na Listę UNESCO. Jest to wybudowany na wzgórzu gród warowny zajmujący powierzchnię 28 hektarów. Mury fortyfikacji zbudowane są z czerwonej cegły, a całość góruje nad rzeką Moskwą. Obecnie stanowi oficjalną siedzibę prezydenta Rosji. Na terenie Kremla znajdują się liczne zabytki sakralne i świeckie, takie jak: Sobór Zwiastowania, Sobór Archangielski, Dzwonnica Iwana Wielkiego czy Sobór Uspienski – Sobór Zaśnięcia NMP. Ostatni z wymienionych obiektów ma dla Rosjan takie samo znaczenie jak dla Polaków Katedra na Wawelu; przez lata był państwowym i kulturalnym centrum kraju. Inne zabytkowe budynki, jakie możemy odnaleźć w murach Kremla, to Arsenał, Pałac Senacki, Zbrojownia, mury i baszty obronne czy też Wielki Pałac Kremlowski.

W czasie dalszej „wędrówki” usłyszeliśmy o Monasterze Nowodziewiczym. Jest to otoczony murem warownym kompleks klasztorny, stanowiący jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Rosji i nazywany miniaturą Kremla. Wybudowany z rozkazu cara Wasyla III jako wotum dziękczynne po zdobyciu Smoleńska, wówczas jednej z najważniejszych wschodnich twierdz Polski, będącą tzw. „wrotami do Moskwy”. W początkowych latach swego istnienia obiekt w razie niebezpieczeństwa był schronieniem dla żon z carskich i bojarskich rodzin, ale z czasem stał się także ich więzieniem. Obecnie jest on zarówno monasterem, jak i muzeum wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego największą atrakcją jest Sobór Ikony Matki Bożej Smoleńskiej, wzorowany na kremlowskim Soborze Uspienskim. Do murów klasztoru przylega cmentarz, będący miejscem spoczynku zasłużonych Rosjan.

Państwo Kowalikowie pod koniec swojej opowieści zwrócili naszą uwagę na moskiewskie metro. Jest ono jednym z największych i najpiękniejszych na świecie. Budowane nie tylko w celach komunikacyjnych, ale także ku czci idei socjalizmu. Posiada jedyną na świecie okrężną linię – Kolcewaja, biegnącą wokół centrum miasta. Metro to wyróżnia się także ze względu na wygląd poszczególnych stacji. Doskonały przykład architektury socrealizmu widoczny jest zarówno w elementach zdobniczych, jak i w wyposażeniu. Wnętrza stacji przypominają wyglądem wytworne pałace. Przepych, mnogość marmurów, mozaik, rzeźb, złoceń i misternych żyrandoli zachwyca wszystkich. Każda ze stacji prezentuje inny styl i upamiętnia inne wydarzenia z historii Rosji. Przepych ten jest zamierzony. Celem władz było, aby zwykły człowiek poczuł się jak bogacz w pałacu, ale jednocześnie był onieśmielony i zrozumiał, że jest maluczki i bez znaczenia.

Moskwa to ogromne i olśniewające niekiedy swym przepychem miasto. Dzięki wspomnieniom Haliny i Mariana Kowalików udało się nam choć trochę „poczuć” klimat tej europejskiej stolicy. Piękne zdjęcia i przyciągająca uwagę opowieść pozwoliły nam na chwilę przenieść się w te malownicze miejsca. Być może to, o czym słyszeliśmy stanie się dla niektórych impulsem do tego, by odwiedzić Rosję i zobaczyć wszystko na własne oczy.

Kalendarz wydarzeń

Listopad 2024
P W Ś C P S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
Początek strony