Od Alp po Kraków - spotkania z książką w Domu Pomocy Społecznej

Od początku roku 2015, w styczniu, lutym i marcu, odbyły się kolejne spotkania w stałym cyklu „Łatwe i trudne tematy”.

Styczniowe spotkanie, zatytułowane „Mieszkańcy Alp”, przygotowane zostało w oparciu o książkę E. A. Kropiwnickich „Europa. Obyczaje i kultura” oraz inne tematyczne pozycje książkowe. Na spotkaniu mówiliśmy o wadach i zaletach dawnego i obecnego życia w górach. Prace górali związane są z wypasem bydła na hali i wiążą się również z wyrobem przetworów na hali na bieżąco, a więc pracą niełatwą. Znane na cały świat są szwajcarskie sery, doskonała czekolada, zapiekanki. Mówiliśmy też o festiwalach jodłowania, instrumentach takich, jak np. alpejskie rogi, zapasach góralskich, paradach ulicznych, gdzie krowy z dużym dzwonkiem na szyi przyozdabiane są kwiatami. Tradycje alpejskie żyją w mieszkańcach, działają liczne koła, kluby folklorystyczne, lubią muzykować. Obecni na spotkaniu podziwiali na fotografiach piękno strojów ludowych, zwłaszcza stroju bawarskiego z charakterystycznymi krótkimi spodenkami i kapelusikiem. Dowiedzieli się również o niezwykłym życiu legendarnego zakonu kartuzów w Alpach francuskich.

„W świecie zwierząt” to tytuł spotkania w lutym, w oparciu o książkę „Zwierzęta chronione w Polsce”. Dlaczego je chronimy? Bo są piękne, pożyteczne, bo eliminacja jednego gatunku pociąga za sobą zagładę innych, może też zakłócić równowagę w środowisku naturalnym. Oprócz odpowiedzi na to pytanie, rozmawialiśmy o tym, jakie gatunki zwierząt są pod ochroną w Polsce, gdzie je można spotkać, jak wygląda środowisko, w którym żyją, jak należy się zachowywać na terenach objętych ochroną przyrody, jaka działalność człowieka może zagrozić ich istnieniu. Uczestniczący w spotkaniu potrafili wyliczyć wiele gatunków zwierząt chronionych, np. ryś, bóbr, świstak, kukułka, orzeł, wilk, niedźwiedź, kozica, a także o nich mówić, bo lubią ten temat. Poznali też wiele ciekawostek: w jaki sposób bobry budują tamy i żeremia, po co dudek stroszy swój czubek, czy kruki potrafią mówić, dlaczego ryś zwany jest ostrowidzem, ile kolców ma jeż. Ponadto mówiliśmy o formach ochrony przyrody, jakimi są parki narodowe, rezerwaty przyrody. Mówiliśmy również o różnicy między życiem zwierząt na terenach otwartych i na obszarach chronionych oraz o tym, jak można działać czynnie na rzecz ich ochrony. Wszystko zależy od ludzi i możliwości.

W marcu, na spotkaniu zatytułowanym „Spacerując po Krakowie”, wędrowaliśmy z książką E. Stadtmuller i A. Chachulskiej po jednym z najpiękniejszych i najstarszych polskich miast. Słuchacze mieli okazję do pogłębienia swoich wiadomości o kulturze i sztuce Krakowa, bowiem jak się okazało, niektórzy z nich zwiedzili już to miasto będąc tam na wycieczce. Rozmawialiśmy więc o zabytkach miasta, sławnych mieszkańcach królewskiego grodu, o Wawelu, Stańczyku, dzwonie Zygmunta, hejnale z wieży Mariackiej, Sukiennicach, Ołtarzu Wita Stwosza, krakowskich kościołach, konkursach na najpiękniejszą szopkę, o Lajkoniku. Mówiliśmy też o życiu kulturalnym Krakowa, o artystach Piwnicy pod Baranami, o tańcu zwanym krakowiakiem, krakowskim stroju ludowym oraz innych atrakcjach turystycznych miasta, np. Smoczej Jamie. Mieszkańcy poznali również krakowskie legendy i oglądali dużo kolorowych rysunków i zdjęć. Stwierdzili, że jest to miasto niezwykłe i przyciąga każdego swoim klimatem.

Aby poznać kraj, jego mieszkańców, tradycję, kulturę oraz ciekawe miejsca, nie zawsze trzeba tam być osobiście. Wystarczy sięgnąć po książkę i z nią podróżować.

Poprawiono: środa, 01, kwiecień 2015 22:09

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony