Maraton czytania „Lalki” w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

Krośnieńska Biblioteka Publiczna, włączając się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie, zorganizowała w dniu 5 września 2015 r. akcję publicznego czytania „Lalki” Bolesława Prusa. Fragmenty powieści czytali m.in. przedstawiciele samorządu i młodzież krośnieńskich szkół.

„Narodowe Czytanie” to akcja zainicjowana trzy lata temu przez Prezydenta Polski, a jej nadrzędnym celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami literatury polskiej. Podczas pierwszej edycji w 2012 roku czytany był „Pan Tadeusz”, rok później - utwory Aleksandra Fredry, w 2014 roku - „Trylogia” Henryka Sienkiewicza, natomiast 5 września cała Polska czytała „Lalkę” - jedną z najbardziej znanych powieści Bolesława Prusa, po którą sięgają kolejne pokolenia Polaków. Akcję honorowym patronatem objęła Para Prezydencka RP.

Gości przed budynkiem biblioteki powitała dyrektor KBP Teresa Leśniak, a następnie grupa teatralna bibliotekarek z KBP „Na Dobry Początek” (Katarzyna Fal, Małgorzata Jasiewicz, Beata Koza, Katarzyna Rij, Elżbieta Staroń), w nieco uwspółcześnionej formie, przedstawiła fragment powieści, w którym Wokulski oświadcza się Izabeli.

Z powodu niesprzyjającej pogody dalsze czytanie „Lalki” kontynuowano w Czytelni Głównej biblioteki.

Czytanie powieści rozpoczął Wiceprezydent Krosna Tomasz Soliński, przypominając „Jak wyglądała firma J. Mincel i S. Wokulski przez szkło butelek?” („Lalka”, rozdz. I).

Jak wyglądał świat oczami arystokratki Izabeli Łęckiej, można było usłyszeć we fragmentach czytanych przez uczennice Gimnazjum Dwujęzycznego w Krośnie: Zofię Przyprawę, Aleksandrę Pelczarską i Marię Radkowską.

Głównych bohaterów „Lalki” w czytanych tekstach przypomnieli również uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego: Szymon Fugas, Jerzy Markiewicz, Maria Guzik i Damian Szuba.

Skąd wziął się tytuł powieści czyli jak przebiegał proces o kradzież lalki, zgromadzeni usłyszeli z tekstu czytanego przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie: Kamila Bogdanowskiego, Wiktora Kazaneckiego, Martyny Zawalskiej, Izabeli Rachwał i Zuzanny Tomków.

Zaskakującymi jak zwykle umiejętnościami interpretacji tekstu wykazali się w czytanych dialogach pomiędzy S. Wokulskim i K. Wąsowską Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Krosna Anna Dubiel, Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Zygmunt Rysz, Rzecznik Starostwa Powiatowego w Krośnie Ewa Bukowiecka oraz Rzecznik Prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Edward Marszałek.

Aktor krakowskiego Teatru „Kto” Jacek Buczyński po mistrzowsku przeczytał monolog Wokulskiego, w którym główny bohater przygotowuje się do obiadu u Łęckich.

Natomiast głównych lokatorów kamienicy Łęckich, m.in. baronową Krzeszowską i Helenę Stawską przypomniały: Irena Zajdel - Wiceprezes Krośnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Magdalena Machowska - redaktorka Radia Trendy.

Na koniec wszyscy zgromadzeni mogli wziąć udział w „Quizie wiedzy o „Lalce”. Osoby, które udzieliły najwięcej prawidłowych odpowiedzi, otrzymały powieść z pamiątkową pieczęcią.

Całej akcji towarzyszył kiermasz książek za 1 zł, który jak zwykle cieszył się dużym zainteresowaniem miłośników „książek używanych”.

Prezydent RP w liście zapowiadającym tegoroczną akcję podkreślał, że „lektura książek nie tylko pogłębia wiedzę, ale rozwijając wyobraźnię, sprawia, że wzrastają nasze kompetencje i możliwości oddziaływania na świat”. Tego typu akcje to okazja, żeby czytaniem zainteresować szersze grono osób, które być może na co dzień nie sięgają po książki. Dlatego wydaje się, że Narodowe Czytanie to ważna inicjatywy w kontekście promocji czytelnictwa, warta kontynuowania w latach następnych.

youtube-logoZobacz relację wideo (20:53)

Poprawiono: piątek, 15, styczeń 2016 16:38

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony